Pátek 22. října. Svátek má Sabina.

Množství aktivních vrtů zemního plynu v USA prudce klesá. Cena plynu se naopak těší z růstu.

Investice 26.10.2012 | 16:21 0 Komentářů

Cena zemního plynu v USA v posledních měsících prudce roste. Aktuální prosincový kontrakt se dnes obchoduje na hladině 3,750 USD/MMBtu. a drží se poblíž ročních maxim. Vývoj v posledních dnech však není tak jednoznačný. Po včera zveřejněných zásobách v USA se zemní plyn propadl až o téměř 4 %, ovšem do večera většinu svých ztrát vymazal (komentář XTB).

Býkům hraje do karet rychle klesající počet aktivních vrtů zemního plynu v USA, které podle aktuálního reportu společnosti Baker Hughes meziročně propadly o více než 50 % na úroveň roku 1999. Prudký pokles počtu vrtů v posledním roce souvisí s dlouhodobým poklesem cen plynu, který kulminoval v první polovině roku. V dubnu se cena zemního plynu v USA dostala dokonce pod 2 dolary na desetiletá minima. Neméně však těžbu ovlivňují nové technologie těžby z břidličných vrstev. Tyto vrty se rychle vyčerpávají a mohou tak lépe reagovat na poptávku po komoditě, než klasická technologie.

 xtb-zemni-plyn

Graf: Vývoj počtu aktivních vrtů zemního plynu v USA od roku 1990

Další vývoj cen plynu bude silně spjat s průběhem zimy v USA, kde se většina vytěženého plynu spotřebovává k vytápění. V dlouhodobějším horizontu je počet aktivních vrtů nápovědou vývoje cen. Klesající počet vrtů naznačuje nízkou profitabilitu odvětví. Vzhledem k téměř osmdesátiprocentnímu růstu cen plynu od dubnových minim by mohl lepší náladu v sektoru brzy signalizovat také nárůst počtu vrtů. To by mohlo definitivně potvrdit obrat nálady na trhu s plynem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.