Středa 22. září. Svátek má Darina.

MMF již neradí utahovat opasky – možná, že vycházel ze zavádějícího výzkumu

Makro 17.04.2013 | 10:34 0 Komentářů

Mezinárodní měnový fond včera zveřejnil svoji novou prognózu, která v zásadě podle očekávání předpovídá globálně slabší hospodářský růst pro rok 2013. Z dubnového výhledu stojí za zmínku dvě skutečnosti či spíše informace analytického charakteru (komentář ČSOB).

Za prvé, pokud jde o prognózu MMF ve vztahu k české ekonomice tak ta je až nečekaně příznivá, neboť fond na rozdíl od většiny evropských zemí nijak neupravil svůj výhled pro HDP směrem dolů a stále optimisticky věří, že naše ekonomika v tomto roce poroste (o 0,3 %). Za druhé, co se týká západní Evropy – zde zaznělo celkem jasné doporučení – pokračovat v boji s recesí a tedy dále uvolnit měnovou a rozpočtovou politiku. Konkrétně MMF doporučuje, aby ECB dále snížila úrokové sazby a země, které k tomu v Evropě mají prostor, aplikovaly expanzivnější rozpočtovou politiku. Je přitom jasné, že ta by nevyhnutelně vedla k vyššímu zadlužení.

Shodou okolností přibližně ve stejnou dobu kdy MMF publikoval svůj nový výhled, bylo možné v agenturních informacích objevit zprávu o tom, že dva bývalí klíčoví pracovníci MMF a velmi uznávaní makroekonomové í – Carmen Reinhart a Kenneth Rogoff – “lehce” manipulovali s daty, takže jejich empirické závěry ohledně negativního dopadu vysokého veřejného dluhu na růst nemusí být zcela přesné. Připomeňme si, že zpochybněný analytický materiál týkající se veřejného dluhu, na nějž se odkazuje řada institucí a ekonomů, varuje, že růst veřejného dluhu nad hranici 90 % snižuje růst HDP v průměru o jeden procentní bod. Tento závěr, který je podle ekonomů z University of Massachusetts velmi pochybný, byl pochopitelně používán jako hlavní argument pro přísné fiskální restrikce v zadlužených zemích, které však čelily těžké recesi. Tato argumentace je však dnes stále častěji zpochybňována, o čemž nakonec svědčí nejen útok na “serióznost” oslavovaného výzkumu od dvojice Carmen Reinhart a Kenneth Rogoff, ale nakonec doporučení z dubnového výhledu MMF.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.