CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

27. 03. 2023

0 komentářů

Čtyřdenní pracovní týden může fungovat, ale není pro každého

 

Skoro tři tisíce lidí v rámci výzkumu pracovalo jen čtyři dny v týdnu. Zaměstnanci se cítí lépe – a efektivita jejich firem nepoklesla.

Loading 

Britské společnosti mají za sebou šestiměsíční zkušební verzi čtyřdenního pracovního týdne. Jejich zkušenosti jsou prozatím dobré. Do projektu organizace 4 Day Week Campaign se v závěru minulého roku zapojilo 61 firem z různých oborů – od finančnictví po technologický sektor. 56  firem v testování pokračuje. Osmnáctka rovnou přijala netradiční rozvržení týdne nastálo.

V nejrůznějších odvětvích se výrazně zlepšila spokojenost zaměstnanců a téměř vždy se zachovala nebo zvýšila produktivita podniků,“ uvedl podle deníku The Guardian za organizaci 4 Day Week Campaign Joe Ryle. „S výsledky jsme opravdu spokojeni a doufáme, že ukazují, že čas na širší zavedení čtyřdenního pracovního týdne určitě nastal,“ dodal.

Pro společnosti může být krok i výhodou. Jednou z firem, která se chystá pokračovat, je Rivelin Robotics z Sheffieldu. „Je to určitě něco, co nás trochu odlišuje od průměru,“ potvrdil produktový ředitel David Mason. Změnu si pochvalují i zaměstnanci. „Chtěli jsme ve firmě zavést kulturu, která by na prvním místě kladla blahobyt a dbala na to, aby si všichni odpočinuli a dobře sladili pracovní a soukromý život,“ popsal technologický ředitel David Alatorre.

Celkově se do projektu zapojilo bezmála tři tisíce zaměstnanců a více než polovina po šesti měsících uznala, že se jim lépe daří udržovat work-life balanc. Čtyřicet procent navíc lépe spalo a téměř stejné procento pracovníků bylo méně vystresováno.

Střední cesta

Pro některé firmy a jejich vedení je však takto „benevolentní styl“ práce stále příliš. Nejde přitom jen o efektivitu, ale i riziko přetěžování v oněch čtyřech zbývajících dnech. Zaměstnanci totiž musí udělat obvyklé množství práce.

REKLAMA

Pokud však chtějí být firmy i tak inovativní, stále tu možnosti jsou. Jedním z novějších trendů totiž je model „devíti pracovních dnů za dva týdny“. Zaměstnanci mohou dostat jednou za dva týdny volný den, obvykle pochopitelně pátek. „Důvod, proč jsem opravdu pro devět a ne čtyři, je ten, že čtvrtek se nestane novým pátkem,“ uvedl pro CNBC.com CEO firmy zabývající se lidskými zdroji Charlie HR Ben Branson-Gateley.

Přínosy byly zřejmé, cítila jsem, že lépe podporujeme duševní pohodu zaměstnanců, snižujeme stres a riziko vyhoření a umožňujeme jim vypnout. A tým se cítil produktivnější. Ale byly tu i nevýhody,“ upozornila také zakladatelka PR firmy Stand Laura Oliphant s tím, že bylo třeba zaměstnancům dávat různé dny volna, aby ve firmě vždy někdo pro klienty byl přítomen, což ale přineslo další starosti s organizací.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *