Pátek 07. srpna. Svátek má Lada.

Minoritní akcionáři ČEZ žádají mimořádnou valnou hromadu

Investice 03.01.2018 | 17:26 0 Komentářů

Minoritní akcionáři energetické společnosti ČEZ, které sdružuje ekonom a poradce česko-slovenské investiční skupiny J&T Michal Šnobr, žádají uspořádání mimořádné valné hromady firmy.

Valná hromada by se měla uskutečnit v první polovině letošního roku, ještě před řádnou valnou hromadou, která se pravidelně koná v červnu. Šnobr uvedl, že důvodem jsou především diskuse nad způsobem financování plánovaného nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Jestliže by výstavbu měl platit samotný ČEZ, budou podle něj minoritní akcionáři poškozeni poklesem ceny akcií firmy.

Kvalifikovaní akcionáři mohou požadovat svolání mimořádné valné hromady

Šnobr oznámil, že sdružuje akcionáře firmy s více než jedním procentem akcií. Na základě zákona o obchodních korporacích se jeho skupina akcionářů stala takzvaným kvalifikovaným akcionářem, který může mimo jiné po představenstvu firmy požadovat právě svolání mimořádné valné hromady. „Pokud to představenstvo neučiní, pak se obrátíme na soud,“ řekl ČTK Šnobr. „Lze od nás čekat velmi aktivistický přístup a obranu práv minoritních akcionářů,“ dodal.

„Každý akcionář má práva daná zákonem, v našem případě zákonem o obchodních korporacích, aby hájil své zájmy,“ reagoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.