Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Merkelová je proti výraznému posílení záchranného fondu eurozóny

Investice 26.01.2012 | 09:17 0 Komentářů

Angela Merkelová odmítla požadavek na výrazné posílení evropského záchranného fondu. Německá kancléřka ale naznačila však, že mezi Evropskou unií a Spojenými státy by měl fungovat volný obchod.

Ředitelka MMF Christine Lagardeová naznačila, že by vedle sebe mohly fungovat jak nynější Evropský fond finanční stability (EFSF), tak připravovaný Evropský stabilizační mechanismus (ESM).

Merkelová se postavila za společnou evropskou měnu a yjádřila odhodlání problémy eurozóny řešit. „Euro garantujeme, ale nechceme slibovat něco, co nemůžeme splnit,“ řekla.

Kancléřka také vyzvala Evropskou unii, aby se chovala víc jako centrální vláda pro celý region. „Chci říci, že my jsme připraveni dělat víc. Už žádné výmluvy. To je důležité, protože jinak budeme dál ztrácet důvěryhodnost,“ řekla. Německo ale teď nevidí důvod, aby se zvyšoval objem připravovaného fondu ESM, evropští lídři se dohodli, že v březnu se touto otázkou budou znovu zabývat.

Učinili jsme kroky, které nás přibližují k fiskální unii. Můžeme to ale dělat rychleji a rozhodněji,“ poznamenala Merkelová. Navzdory pesimismu, který tíží některé účastníky fóra, se Merkelová snažila nastolit optimistický tón. „Evropa bude (pro zahraniční investory) atraktivnější, až překonáme tuto krizi eurozóny. A já jsem si jista, že to zvládneme,“ řekla.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.