CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

23. 05. 2024

0 komentářů

Maxima pojišťovna v roce 2023 dosáhla miliardy na předepsaném pojistném

 

Předepsané pojistné Maxima pojišťovny za rok 2023 dosáhlo výše 1 134 mil. Kč, čímž společnost poprvé v historii překonala miliardovou hranici. Výrazný nárůst předepsaného pojistného přinesl především segment pojištění mobilního hardware, zejména díky obchodní aktivitě na maďarském trhu. Rostl také segment skupinového cestovního pojištění a pojištění schopnosti splácet.

Loading 

K růstu přispělo významnou měrou skupinové pojištění. Maxima pojišťovna je v tomto segmentu aktivní na třech trzích: v České republice, na Slovensku a Maďarsku, a zvláště Maďarsko rostlo v roce 2023 významně. Dařilo se ale i skupinovému cestovnímu pojištění v České republice. Citelný nárůst zaznamenal i segment podnikatelského pojištění, který vzrostl o více než 33 %. „Jsem velmi rád, že růst Maxima pojišťovny opět výrazně překonal průměr trhu, když předepsané pojistné meziročně vzrostlo o 35 % a poprvé v historii firmy překonalo miliardu korun. Ještě významněji vzrostl zisk společnosti, konkrétně překonal 55,5 mil. Kč, což je o téměř 51 % více než v roce 2022,“ říká Petr Sedláček, předseda představenstva Maxima pojišťovny a.s.

Rok 2023 přinesl řadu událostí, které ovlivnily jak ekonomiku jako celek, tak každodenní aktivity Maxima pojišťovny. Pojistný trh v České republice byl v tomto roce výrazně ovlivněn inflací, což platí i pro všechny ostatní sektory ekonomiky. Celkový růst pojistného trhu v České republice v roce 2023 dosáhl více než 7 %, což je srovnatelné s předchozím rokem a zároveň patří k nejvyšším hodnotám za posledních deset let. Vyšší dynamiku růstu v Maxima pojišťovně vykazoval tradičně segment neživotního pojištění, kterému se dařilo velmi dobře, když vzrostlo o 37,9 % na 1 029 mil. Kč. Životní segment rostl pomaleji, konkrétně přidal 12,2 % a dosáhnul úrovně téměř 106 mil. Kč. „Naší strategií je organicky růst, pracovat s rozumnou marží, ale také rozumně investovat do nových technologií. Pokročili jsme tak v implementaci dalších produktů individuálního pojištění do nových systémů ICT. S ohledem na růst nákladů na ruční práci i celkový růst počtu smluv v kmeni pojišťovny je naší jedinou šancí transformovat maximum administrativních a ručních procesů do plně digitální podoby. Jedině tak dokážeme konkurovat dalším subjektům na trhu,“ doplňuje Petr Sedláček, předseda představenstva Maxima pojišťovny a.s.

Individuální retailové a podnikatelské pojištění

Individuální pojištění výrazně vzrostlo o celkem 21,5 %, což v korunovém vyjádření představovalo částku ve výši 352 mil. Kč. Pojištění podnikatelů a průmyslu stouplo o 33 %, individuální rizikové životní pojištění přidalo 12 % a pojištění občanského majetku zaznamenalo nárůst o více než 11 %. Důležitým aspektem, který však začne plně ovlivňovat situaci až v následujících letech, byla opětovná liberalizace komerčního zdravotního pojištění cizinců od září 2023.

Skupinové pojištění

V oblasti skupinového pojištění jsme zaznamenali významný nárůst předepsaného pojistného, zejména v segmentu pojištění mobilního hardware. Tento trend se projevil zejména na maďarském trhu, kde Maxima pojišťovna působí. Pokračující růst jsme zaznamenali také v oblasti skupinového cestovního pojištění a pojištění schopnosti splácet. Celkově segment skupinového pojištění vzrostl o 42 % na 779 mil. Kč. „Rok 2024 nebude jednoduchý díky přetrvávajícímu mezinárodnímu napětí jak na Ukrajině, ale i na Blízkém východě, ale pevně doufám, že inflace zásadně klesne a ekonomická situace obyvatel se začne lepšit, což by mohlo pomoci podnikání a snad i uvolnit jisté společenské napětí, které pozorujeme v České republice i jinde ve světě,“ uzavírá Petr Sedláček, předseda představenstva Maxima pojišťovny a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Na co se připojistit před cestou na dovolenou?

Součástí každé dovolené v zahraničí by mělo být kvalitní cestovní pojištění. Jednou z jeho nejdůležitějších součástí je kvalitní krytí léčebných výloh, které se vztahuje na úrazy a náhlá onemocnění. Kromě toho je dobré zvážit situace, pro které se vyplatí sjednání různých připojištění. Týká se to například cest do […]

Text: Redakce

03. 06. 2024

Rizika nového spoření DIP: Pozor na šmejdy, varují experti

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) představuje od prvního ledna nový způsob zajištění na penzi. Rozšiřuje tak okruh možností spoření na stáří o produkty bankovního a investičního typu. Stát tedy nově umožňuje čerpat daňovou podporu celkem na čtyři produkty. Ke stávajícímu penzijnímu připojištění a životnímu pojištění přibyl DIP a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 05. 2024

Rozhovor: Pojišťovna má vyřešit problém, ne jen zaplatit škodu

Skutečnou hrozbou pro pojišťovny nejsou klimatické změny ani technologické firmy, které by si rády ukrojily díl trhu, ale to, jak rychle se dokáží pojišťovny přizpůsobit změnám a nepodcenit žádný aspekt, který na ně může dopadnout. V rozhovoru to uvedl prezident České asociace pojišťoven Martin Diviš.

Text: Redakce

24. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *