Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Loňský lockdown vylepšil statistiku zahraničního obchodu

Vývoj ekonomiky 07.06.2021 | 10:45 0 Komentářů

Zahraniční obchod skončil v dubnu s přebytem 19,3 mld. Kč, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 43,6 mld. Kč lepší výsledek.

Za vysokými čísly však opět stojí hlavně nízká srovnávací základna, kdy v dubnu loňského roku byly česká ekonomika v lockdownu. Nejvíce je tento vliv patrný na přebytku obchodu s motorovými vozidly, kdy uzavření automobilového průmyslu v loňském roce výrazně vylepšuje letošní statistiky. Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl tak meziročně o 44,4 mld. vyšší, a to především díky jejich výrazně vyššímu vývozu (o 79,8 mld. Kč). Do kladného salda se v dubnu přehoupla i  bilance obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji a s textiliemi. Stejně jako v březnu se i v dubnu na bilanci zahraničního obchodu projevily stoupající ceny na komoditních trzích i větší dovezený objem zemního plynu. Další růst cen ropy ale v letošním roce, ani v tom příštím, již nepředpokládáme, takže tento negativní vliv bude postupně slábnout. Vliv nízké srovnávací základny byl patrný i na tempu vývozu a dovozu. Vývoz v dubnu meziročně vzrostl o 78,3 %, dovoz pak o 49,8 %. Meziměsíčně se po sezónním očištění zvýšil vývoz o 8,1 % a dovoz o 5,3 %.

V následujících měsících se vliv statistické základny vyčerpá a budeme se postupně vracet k normálnějším statistikám. S vyšší spotřebou domácností i ožívající investiční aktivitou firem poroste i apetit po dováženém zbožím. Přebytky zahraničního obchodu se tak budou snižovat, aby za celý letošní rok dosáhly v souhrnu částku pod 150 mld. Kč.

JANA STECKEROVÁ
Economist
Investment Banking

Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.