Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Loni stát vybral na daních 1,042 bilionu korun

Makro 17.06.2019 | 10:14 0 Komentářů

Za celý rok 2018 stát vybral na daních celkem 1,042 bilionu korun. Částka meziročně vzrostla o více než 62 miliard. V roce 2018 skončilo ve státním rozpočtu 727 miliard, dalších 295 miliard dostaly podle zákona o rozpočtovém určení daní kraje a obce. Necelých 20 miliard dostal Státní fond dopravní infrastruktury. Údaje zveřejnila vláda ve státním závěrečném účtu za loňský rok, který předložila Sněmovně.

Nejvyšší růst zaznamenal výběr daně z přidané hodnoty a daně z příjmů fyzických osob. Rostl také výběr spotřebních daní.

Meziročně se výběr spotřebních daní zvýšil o 4,6 miliardy korun na 167,4 miliardy. Více jak osm miliard z toho dostal Státní fond dopravní infrastruktury. Stát vybral na spotřebních daních z pohonných hmot 90 miliard.

Hlavní důvody nárůstu lze spatřovat zejména v dobré ekonomické situaci, aktivnějším přístupu spotřebitelů, ve vytvoření příznivých podmínek pro obchod a zlepšení životní úrovně domácností. Vyšší spotřebu pohonných hmot podporuje i zájem o tankování ze strany tranzitní kamionové dopravy, protože s výjimkou Polska jsou ceny pohonných hmot v okolních státech vyšší než ceny pohonných hmot v České republice,“ uvedla vláda.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.