Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Loni česká ekonomika zpomalila svůj růst. Letos vyšší růst také nečekejme

Investice 01.03.2019 | 10:23 0 Komentářů

Český statistický úřad potvrdil odhad loňského zpomalení růstu české ekonomiky na 3,0 procenta z předloňských 4,5 procenta. Došlo však k úpravě odhadu růstu hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí. Odhad z února činil meziroční růst 2,9 procenta, zatímco podle aktuálních informací dosáhl jen 2,8 procenta.

Růst české ekonomiky pokračoval i v roce 2018, kdy hrubý domácí produkt zaznamenal tříprocentní růst. Ten byl podpořen zejména domácí poptávkou, konkrétně zvýšenou investiční aktivitou a spotřebními výdaji domácností. Na tvorbě přidané hodnoty se nejvíce podílel průmysl a odvětví obchodu. Významně se dařilo také stavebnictví,“ říká Jan Benedikt, vedoucí oddělení čtvrtletních odhadů ČSÚ.

Ze strany poptávky byl růst v závěru loňského roku na meziroční úrovni tažen domácími výdaji, tedy investičními výdaji a spotřebou, zatímco příspěvek zahraničního obchodu měl na celkový růst HDP nepříznivý vliv. Na mezičtvrtletní bázi byly naopak hlavním tahounem růstu čisté exporty a v menší míře také spotřeba domácností,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE. Jáč pro letošní rok odhaduje, že dojde ke zpomalení růstu české ekonomiky na 2,7 procenta.

Ve srovnání mezičtvrtletního růstu se zbytkem regionu si tak Česko udrželo druhou příčku hned za maďarskou ekonomikou. Na meziročním růstu HDP se podle statistického úřadu výrazně podílely investice, spotřeba vlády, kladně přispěla i zahraniční poptávka. V mezičtvrtletním srovnání tvorba fixního kapitálu sice poklesla, v meziročním srovnání však rostla o více než 10 %,“ doplnila Jana Steckerová z Komerční banky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.