Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Jáč: Pro rok 2019 odhaduji zpomalení růstu české ekonomiky do oblasti 2,7 %

Investice 01.03.2019 | 09:40 0 Komentářů

Detailní data k HDP za loňské závěrečné čtvrtletí potvrzují, že česká ekonomika zakončila rok 2018 velmi solidním růstem. Vykázaný růst HDP za 4. kvartál 2018 na úrovni 0,9 % mezičtvrtletně a 2,8 % meziročně je o desetinu procentního bodu slabší, než co naznačoval předběžný údaj. I tak je ale růst HDP, vykázaný za loňský závěrečný kvartál, o půl procentního bodu nad očekáváním ČNB.


Ze strany poptávky byl růst v závěru loňského roku na meziroční úrovni tažen domácími výdaji, tedy investičními výdaji a spotřebou, zatímco příspěvek zahraničního obchodu měl na celkový růst HDP nepříznivý vliv. Na mezičtvrtletní bázi byly naopak hlavním tahounem růstu čisté exporty a v menší míře také spotřeba domácností.

Silný mezičtvrtletní růst exportů je zajímavý v kontextu slabého růstu HDP v eurozóně a stagnace HDP v Německu, nicméně obdobný vzkaz, tedy silný mezičtvrtletní růst exportů v závěru loňského roku, hlásí také detaily o HDP v případě Polska. Zdá se, že exportní kanál nevyschl a na datech o HDP za loňské závěrečné čtvrtletí zaujmou také klesající zásoby: celkově tak lze konstatovat, že HDP v závěru loňského roku překvapil jak solidním růstem, tak příznivou strukturou.

Domácí poptávka v české ekonomice je pak tažena jak situací na trhu práce, tak potřebou firem doplňovat chybějící výrobní kapacity vyššími investicemi. Příznivou roli hraje také příliv prostředků z evropských fondů.

Za celý rok 2018 rostl HDP České republiky tempem 3,0 %, což znamená zpomalení v porovnání s růstem 4,5 % v roce 2017. Pro letošní rok odhaduji zpomalení růstu české ekonomiky do oblasti 2,7 %.

Platí konstatování, že růst jádrové inflace v české ekonomice a silnější než očekávaný růst HDP dávají v rámci ČNB argumenty zastáncům dalšího zvýšení úrokových sazeb. Alfou a omegou pro úvahy bankovní rady bude na nejbližších zasedáních jak vývoj jádrové inflace v české ekonomice, tak data o hospodářském výkonu eurozóny.

I nadále si myslím, že bankovní rada bude vážně debatovat o zvýšení úroků spíše až na květnovém zasedání, kdy bude mít k dispozici novou prognózu vývoje české ekonomiky a větší kvantum informací o hospodářském vývoji v eurozóně a o řešení otázek brexitu. Nicméně, možnost zvýšení úroků bude samozřejmě opět diskutována i na nejbližším zasedání bankovní rady, jež se bude konat 28. března, kdy bankovní rada bude nepochybně konstatovat růst inflačních rizik v české ekonomice.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.