CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

01. 03. 2019

0 komentářů

Stříbrnou medaili v růstu HDP si Česko udrželo

 

Český statistický úřad dnes revidoval růstová čísla za čtvrté čtvrtletí. Ekonomická dynamika podle nového odhadu vykázala mezičtvrtletní růst ve výši 0,9 %, o jednu desetinu procentního bodu méně než původní odhad. V meziročním srovnání HDP přidal o 2,8 %. Česká ekonomika tak předvedla velmi dobrý výkon, a to i navzdory stagnaci německé ekonomiky.  

Ve srovnání mezičtvrtletního růstu se zbytkem regionu si tak Česko udrželo druhou příčku hned za maďarskou ekonomikou. Na meziročním růstu HDP se podle statistického úřadu výrazně podílely investice, spotřeba vlády, kladně přispěla i zahraniční poptávka. V mezičtvrtletním srovnání tvorba fixního kapitálu sice poklesla, v meziročním srovnání však rostla o více než 10 %.

Za celý rok 2018 si česká ekonomika připsala 3,0 %. V letošním roce očekáváme růst HDP na úrovni 2,7 %. Bude se tedy jednat o mírné zpomalení. Struktura růstu by měla být vyváženější. Kromě domácí poptávky by ruku k dílu měly přiložit i čisté exporty. Investice to naopak budou mít letos složitější. Budou bojovat s vysokou srovnávací základnou, ale i slabším přílivem peněz z EU fondů.

Ve vzduchu navíc visí řada globálních rizik, která budou od investování odrazovat soukromý sektor. Investice tak letos podle naší prognózy vzrostou jen o 2,2 %. Spotřeba domácností by naopak měla zůstat silná. Mzdový růst sice již nebude tak agresivní, jak tomu bylo v roce 2018, i tak bude ale dostatečně robustní na to, aby spotřebu dále podporoval. Ta by měla v reálném vyjádření přidat 3,2 %. Silný hospodářský růst společně s akcelerující inflací je i důvodem, proč další zvýšení úrokových sazeb očekáváme už na březnovém zasedání centrální banky. Další by mělo následovat v srpnu.

REKLAMA

 Jana Steckerová
Komerční banka

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Jak se budeme mít za rok?

O propadech, sníženích a poklesech životní úrovně občanů této země se píše přes třicet let. Přesně od doby, kdy toto téma přestalo být tabu a „na kriminál“. To psaní bylo někdy pravdivé, někdy to byly nesmysly.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

02. 01. 2023

Po třiceti letech od rozpadu federace Češi „porážejí“ Slováky prakticky ve všech klíčových makroekonomických ukazatelích

O víkendu si připomeneme třicáté výročí vzniku samostatné České republiky. Rozpad česko-slovenské federace nastal k 31. 12. 1992. Dne 1. ledna tak Česko slaví nejen Nový rok, ale pravidelně si připomíná též Den obnovy samostatného českého státu. Slováci ten den mají v kalendáři coby Den vzniku Slovenskej republiky. Z hlediska […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *