Čtvrtek 02. prosince. Svátek má Blanka.

Lithium – nový investiční trh s novými hráči

Investice 10.02.2021 | 16:51 0 Komentářů

Podle údajů od stávajících výrobců se nedostatek získatelného lithia očekává v polovině 20. let 21. století. Historicky vedl nedostatek surovin k nárůstu ceny suroviny jako takové. Proto může v budoucnu dojít ke krátkodobému tlaku na zvýšení cen lithia.

Na základě údajů od výrobců vybrali analytici CapitalPanda několik společností, jejichž podnikání s touto surovinou významně souvisí. Nově na seznam sledovaných společností také CapitalPanda zařazuje společnosti European Metal Holdings a ČEZ, které uzavřely smlouvu o projektu těžby lithia na Cínovci. EMH je společnost pro průzkum a využívání nerostných surovin, která se zabývá průzkumem cínu a obecných kovů. Společnost se primárně zapojila do projektu těžby lithia v České republice. ČEZ se specializuje na výrobu a distribuci elektřiny a dříve expandoval na další trhy střední a východní Evropy. EHM kontroluje těžební licence v projektu těžby lithia na Cínovci, což je největší ložisko lithia v Evropě. ČEZ by měl zaplatit přibližně 34 milionů eur za 51% podíl ve společnosti Geomet, která je dceřinou společností EMH a držitelem licencí. Projekt probíhá za podpory české vlády. (Zdroj: Reuters).

Největší zásoby lithia jsou v Jižní Americe, především v Bolívii, Chile a Argentině. V těchto třech zemích se nachází více než polovina světových rezerv. Významným ložiskem, které může ovlivnit světovou tržní cenu komodity, je naleziště na Cínovci v České republice.

Albermarle Corp. (NYSE: ALB)

Objem akcií společnosti Albermarle během roku 2020 významně vzrostl, konkrétně o 102 %. Ačkoli nástup pandemie COVID-19 měl za následek mírné snížení hodnoty akcií, relativně rychle došlo k oživení a akcie dále rostly.

Za růstem hodnoty akcií stojí očekávaný růst poptávky po hlavní surovině, kterou společnost těží – lithiu. Investoři se dívají pouze na tu část podnikání, která tvoří 35 % prodejů, zatímco sama společnost své podnikání vybudovala většinou díky pracovním místům souvisejícím s katalyzátory a bromem.

Jakákoli korekce ceny u této společnosti by naznačovala dobrý základ pro nákup. Stávající exponenciální růst není pro dlouhodobou investici atraktivní a testování cenového rozpětí, které nastalo v období 2017-2018, by naznačovalo více než zajímavou možnost dlouhodobé investice.

Lidé, kteří jsou ochotni riskovat určitou část portfolia, by mohli využít různých hedgingových možností.

Soudě podle analýzy uvedené na stránkách money.cnn.com je průměrná očekávaná hodnota akcií za 12 měsíců 121,00 USD, což je možný pokles hodnoty o 33,4 % stávající tržní hodnoty.

General Motors (NYSE: GM)

10. ledna 2020 hodnota akcií společnosti překonala 3leté maximum, kdy společnost General Motors učinila prohlášení, které překvapilo celou Wall Street, a představila společnost BrightDrop – startup na výrobu dodávkových vozidel pro komerční využití a logistiku, spojený se společností FedEx jako budoucím uživatelem.

Přestože společnost tápe ve tmě už téměř deset let, v posledním čtvrtletí roku 2020 uvedla na trh elektromobil Hummer EV. Zisky a prodeje společnosti se posunuly do požadované zóny, která podporuje financování a urychluje přechod na elektromobily.

19. listopadu 2020 oznámila společnost General Motors svůj plán uvést na trh do roku 2025 celosvětově 30 elektromobilů, distribuovat 1 milion elektromobilů a dosáhnout větší úspornosti baterií.

Generální ředitelka Mary Barra ve svém vystoupení uvedla, že GM sníží náklady o 2 miliardy USD díky sdílení technických, výrobních, marketingových a firemních nákladů. Provozní peněžní toky budou využity k financování a urychlení 7miliardové investice související s elektromobily do roku 2025 a umožní opětovné vyplácení dividend během roku 2021.

Podle analytiků na stránkách money.cnn.com se bude hodnota akcií GM za 12 měsíců pohybovat v rozmezí 52-72 USD, což bude znamenat potenciální růst akcí na 44,1 % stávající hodnoty. 

NIO Limited (NYSE: NIO)

NIO a CATL (Contemporary Amperex Technology Co. – čínská společnost pro vývoj a výrobu lithium-iontových baterií) potvrdily, že testují modely lithium-železo-fosfátových baterií.

Sama společnost by mohla být během roku 2021 hvězdou. Protože společnost cílí na velká čínská města, která pohánějí ekonomiku a která se plně zotavila z pandemie a vrací se na původní dráhu, další růst prodejů automobilů je více než jistý.

Ačkoli společnost stále ještě není v černých číslech, první čtvrtletí, které má být pozitivní, se očekává na konci roku 2022. Pokud však prodeje modelů nadále postupně porostou, může k tomu dojít mnohem dříve.

Podle analytiků na stránkách money.cnn.com tuto společnost čeká světlá budoucnost.

Nejnižší očekávaná hodnota akcií za 12 měsíců je 98,10 USD (+ 74,5 %), průměrná očekávaná cena je 374,07 USD (+ 565,4 %) a maximální očekávaná cena je neuvěřitelných 645,75 USD (+ 1048,6 %).

Lithium je hlavní materiál používaný k výrobě lithium-iontových baterií, které hrají mimořádně důležitou roli ve výrobě elektromobilů a skladování energie z obnovitelných zdrojů. Vzhledem k růstu těchto průmyslových odvětví a jejich závislosti na bateriích vedou k historicky nevídanému zájmu o suroviny, který nutí těžaře i výrobce baterií rozšiřovat své podnikání.

Proč je lithium tak oblíbené?

Pack lithium-iontových baterií je lehčí, účinnější a trvanlivější než jiný konkurenční okruh. Díky tomu je to dobrá volba pro skladování energie, která nachází uplatnění v elektrických a hybridních vozech, skútrech, chytrých telefonech, laptopech, elektrických nástrojích, fotoaparátech apod.

Ačkoli je velmi snadné dojít k závěru, že lithium se používá v bateriových technologiích, téměř polovina stávající poptávky po surovinách přichází z průmyslového využití, jako je sklo, keramika, maziva apod.

Jozo Perić, hlavní analytik CapitalPanda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.