Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Libra je letošním rekordmanem v posilování…

InvesticeMakro 27.02.2019 | 15:41 0 Komentářů

Libra patří letos k nejrychleji posilujícím měnám, od počátku roku 2019 si připsala přes 4 %. Poslední pozitivní impuls dostala od Theresy Mayové, která připustila možnost odložení brexitu (natažení procesu podle článku 50). To v očích investorů opět o něco snižuje možnost chaotického brexitu bez dohody, který by pravděpodobně výrazněji narušil obchodní vztahy mezi Británií a Evropskou unií. To je ve finále dobrá zpráva i pro českou ekonomiku a korunu, která se dál veze na lehce pozitivní vlně.

Chaotický brexit by podle naší analýzy vedle tradičně silných obchodních partnerů Spojeného království (Irsko, Nizozemí) bolestivě dopadl i na středoevropské ekonomiky, kam se značná část zboží dostane přes ostatní západoevropské země. Přímý efekt narušení obchodních vztahů simuluje graf níže.

Na druhou stranu dosavadní optimismus na libře pravděpodobně v tuto chvíli narazí na své mantinely. Zejména proto, že scénář chaotického brexitu stále zůstává na nepřehledné britské politické scéně ve hře. Současně proto, že oddálení brexitu jenom posouvá bolestivá rozhodnutí do budoucna a přináší s sebou novou nejistotu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.