CZK/€ 23.830 -0,04%

CZK/$ 22.271 +0,65%

CZK/£ 26.675 -0,12%

CZK/CHF 24.053 +0,52%

17. 08. 2012

0 komentářů

Letní idylka žene ceny rizikových aktiv stále výše

 


 

Zajímavé přitom na náhle letní pohodě je, že se dostavila v okamžiku, kdy relevantní konjunkturální data ze světové ekonomiky jsou stále poměrně slabá a indikují další zpomalování růstu. Růst cen aktiv v tom lepším případě může hnát výše očekávání, že prohlubování hospodářského útlumu se brzy zastaví a trhy již s předstihem věští obrat v trendu. Druhé méně pozitivní vysvětlení pak spočívá v tom, že centrální bankám se podařilo dostat do finančního systému obrovský balík likvidity, který se v okamžiku, kdy opadá největší strach z možné katastrofy uvnitř eurozóny, dává do pohybu. Mít zaparkovanou hotovost či skoro hotovost na účtech s nulovým (někdy dokonce i negativním) úrokem má totiž smysl pouze v okamžiku velké obezřetnosti, kdy se dotyčný subjekt bojí, že se kdykoliv může dostat do likviditních problémů. Pokud však tyto obavy pominou, pak nemá smysl smířit se s nulovými úroky, které fakticky znamenají, že při inflaci 2–3 % akceptujeme hluboce zápornou reálnou úrokovou sazbu.

Letní idylka na finančních trzích podpořená na jedné straně příslibem centrálních bankéřů k další expanzivní akci a na straně druhé naprosto prázdným emisním kalendářem italského a španělského státu tak sesadila hotovost z královského trůnu. Pochybujeme však, že tento idylický stav vydrží déle než za horizont prázdnin. Nové přestřelky uvnitř eurozóny (viz např. rozhodování německého ústavního soudu o fondu ESM) a nejistota před americkými volbami by mohly být dobrou záminkou k tomu si vybrat letní zisky.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Opona - divadlo

Tajemství likvidity a dluh skrytý za oponou

K tomu, aby soukromá banka poskytla úvěr, potřebuje likviditu. Tu může získat od banky centrální – která jí může „vytisknout“ neomezeně mnoho.

Text: Radovan Novotný

04. 01. 2019

Lupa - peníze

Příprava na deflaci: Co udělat s penězi, kam investovat?

Se svými úvahami o tom, jak bychom měli investovat, když nastoupí deflace, se v knize „Deflace utajené nebezpečí“, svěřil německý publicista Günter Hannich. Je nutné začít se připravovat již před samotnou deflací, v průběhu deflace se pak chovat s ohledem na možný budoucí vývoj a v okamžiku propadu cen investičních aktiv zaujmout správné investiční pozice.

Text: Radovan Novotný

17. 08. 2016

Hledáte dluhopisy? Máte smůlu… moc jich není

Dluhopisy může vydávat téměř kdokoli. Aby se ale mohli dostat do veřejné nabídky, musí splnit řadu požadavků. A to se chce jen několika emitentům. Kdo nabízí dluhopisy ve veřejné nabídce a kde se dají koupit?

Text: Petr Zámečník

12. 07. 2016


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *