Pátek 25. září. Svátek má Zlata.

Lednové tržby překonaly i Vánoční

Makro 15.03.2018 | 15:52 0 Komentářů

Maloobchodní tržby po započtení tržeb z prodeje automobilů v lednu vzrostly o 5,7 % v meziročním srovnání, což je o 3,5 procentního bodu vyšší tempo růstu tržeb oproti prosinci. Tržby bez započtení prodejů automobilů výrazně zrychlily meziroční tempo růstu na 8,2 %.

Lednové maloobchodní tržby byly pro většinu trhu pozitivním překvapením. Medián trhu očekával meziroční růst tržeb včetně automobilů 6,3 % a růst tržeb bez aut 6,5 % r/r. Naše odhady byly tradičně blíže na 5,9 % r/r pro růst všech tržeb a 6,8 % r/r pro růst tržeb kromě automobilů. Po očištění o sezónní vlivy vzrostly lednové maloobchodní tržby bez aut meziměsíčně o 0,8 %.

Největší vliv na lednový nárůst celkových tržeb měly prodeje zboží přes internet či zásilkovou službu (+23,8 % r/r), které oproti prosinci zrychlily meziroční tempo růstu o 3 procentní body. Nejvyšší nárůst zaznamenaly tržby obchodu s počítačovým a komunikačním zařízením (+30,6 % r/r), které navýšily meziroční růst o více než 18 procentních bodů. Podobný vývoj měl i obchod s výrobky pro domácnost (+18,3 % r/r), nebo oděvy a obuví (+8,5 % r/r). Prodejci pohonných hmot také zaznamenaly nárůst (+7,8 % r/r). Sváteční trhy dominovaly nárůst tržeb obchodu na stáncích a trzích (+13,6 % r/r). Nižší tržby naopak vykázal obchod s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (+9,2 % r/r), který zahrnuje například i knihy a dětské hračky. Tržby z prodeje o opravy motorových vozidel meziročně mírně vzrostly o 0,9 %. Ve srovnání s prosincem ale stagnovaly (- 0,1 % m/m).

I přes rekordní výsledky Vánočních prodejů obchodníci na sklonku roku očekávali ještě o něco vyšší tržby a prosincové výsledky maloobchodu tak nedostály svým očekáváním. Lednové výprodeje naopak obchodníkům umožnily Vánoční tržby ještě překonat.

Díky pokračující nízké nezaměstnanosti a kvapnému růstu reálných mezd se obchodníci s koncem zimy těšit na ještě vyšší tržby.

Pro letošní rok předpokládáme průměrný růst tržeb kolem 7 %. Spotřeba domácností bude nadále hlavním motorem růstu české ekonomiky.

Jakub Červinka, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.