Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Rychlé informace: stavebnictví, průmysl, maloobchod

Leden s nadprůměrnými teplotami se promítl do růstu stavebnictví. Vzrostla také průmyslová produkce a maloobchodní tržby. Nejnovější údaje z těchto tří oblastí nabízíme v Rychlých informacích.

Stavební produkce v lednu meziročně vzrostla o 33,6 %. Na tento výsledek mělo vliv hlavně počasí, vysvětluje Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ: „Leden byl mimořádně teplý. Průměrná teplota byla nad nulou a klimatické podmínky byly příznivé, což stavbařům umožnilo provádět veškeré stavební práce. Ve srovnání s předchozím rokem byl růst stavebnictví mimořádný, protože loňský leden přinesl výrazně podprůměrné teploty.“ Podrobnosti zde: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/stavebnictvi-leden-2018.

Průmyslová produkce v lednu vzrostla meziročně o 5,5 %. Navázala tak na úspěšný loňský rok. „Dařilo se hlavně zpracovatelskému průmyslu. Ale pokračoval pokles v těžbě a dobývání a ve výsledcích se projevila taky nižší výroba elektřiny kvůli odstávkám vybraných provozů a nižší spotřebě vlivem teplého počasí,“ upřesňuje Radek Matějka, ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Více v Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumysl-leden-2018.

Maloobchodní tržby se v lednu reálně meziročně zvýšily o 8,2 %, přičemž tržby za nepotravinářské zboží rostly dvouciferným tempem. „Dařilo se prodejnám s počítačovým a komunikačním zařízením, internetovým obchodům a také prodejnám specializovaným na výrobky pro domácnost, jako je například nábytek, elektrospotřebiče, železářské potřeby nebo stavebniny,“ komentuje ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková. Rychlá informace je dostupná pod tímto odkazem: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/maloobchod-leden-2018.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.