CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

30. 05. 2023

0 komentářů

Kvůli inflaci se Češi obávají o finanční situaci sebe i svých dětí. Tři čtvrtiny se obávají, že v důchodu s penězi nevyjdou

 

Strach z vysoké inflace Čechy neopustil ani po roce. Podíl Čechů, kteří se kvůli ní bojí o finanční situaci sebe i svých dětí, vzrostl na tři čtvrtiny. Téměř polovina z nich spoří svým dětem na bydlení, dalších 28 % odkládá peníze pro své děti na vzdělávání. Vyplývá to z průzkumu Generali Lví podíl, který představila společnost Generali Investments. Téměř tři čtvrtiny lidí se kvůli ekonomické situaci v roce 2022 také obávají, zda budou mít dostatek peněz v důchodu.

Loading 

Celkem 95,5 % Čechů se obává dopadů prudce rostoucí inflace na své finance. Více než kdy před tím tak v posledním roce uvažují nad investováním do budoucnosti své i svých dětí. Situaci nepomáhají ani vyšší ceny bydlení či zdražování energií. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments CEE s 1 078 respondenty. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Češi spoří na bydlení svých dětí, většinou ale po malých částkách

Peníze pro své děti ukládají tři čtvrtiny Čechů. Celkem 46 % z nich nejčastěji na budoucí bydlení a další třetina na vysokoškolské vzdělávání. Na pořízení auta pro své potomky investuje desetina českých rodičů. Téměř 9 % Čechů poté kvůli obavám ze současné ekonomické situace odkládá peníze svým dětem na jejich důchod. Na cestování svým dětem odkládá finance 8 % rodičů. Částky, které čeští rodiče svým dětem odkládají, nejsou přitom příliš vysoké. Svým dětem měsíčně do 500 Kč odkládá 62 % Čechů. Jedna třetina z nich poté odkládá svým dětem do 2 500 Kč.

„Současná ekonomická situace nutí Čechy začít více přemýšlet o tom, jak ochránit nejen své úspory, ale také úspory svých dětí. Češi volí pro ukládání peněz dětem nejčastěji spořicí produkty, ty však nepředstavují tu nejvhodnější variantu. Pro dlouhodobé ukládání finančních prostředků doporučujeme spíše ofenzivnější dynamické produkty. 14 % českých rodičů poté volí variantu spořit dětem v hotovosti, což je v době vysoké inflace velmi nešťastný způsob. Vhodnější je investovat například do reálných aktiv či fondů,“ vysvětluje Petr Mederly, obchodní ředitel Generali Investments CEE.

REKLAMA

Zdroj: Průzkum Instant Research pro Generali Investments CEE

Lidé se bojí o dostatek financí v důchodu

Ekonomická situace v roce 2022 Čechy znervóznila a rostoucí inflace se nyní bojí rekordních 95,5 % populace. Celkem 78 % Čechů se tak obává nejen o svou současnou finanční situaci, ale také zda budou mít dostatek peněz v důchodu. I přes to, že stoupá počet Čechů, kteří se o svou budoucnost bojí, dvě třetiny dotázaných ovšem ohledně své přípravy na důchod nic nemění.

„Na důchod je důležité se začít připravovat co nejdříve. Často se setkávám s obavami, že pár stovek nikoho nespasí. Pravdou ale je, že pokud je investice pravidelná a dlouhodobá, tak nemusíte ukládat vysoké částky, dlouhodobost pracuje vždy ve prospěch investora. Obecně pak klientům radím, že ideální je odkládat si alespoň desetinu svých příjmů,“ komentuje Mederly.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Průzkum: Polovina Čechů, kteří si nespoří na důchod, na to prostě nemá

Dvě třetiny Čechů si odkládají tak, aby si mohly zpříjemnit důchod. Více než polovina lidí, kteří si z různých důvodů neodkládají, jednoduše nedisponuje dostatkem peněz, a vše obratem využije na živobytí. Ukázal to průzkum, který pro investiční platformu Portu vypracovala agentura IPSOS, zúčastnilo se jej 1050 respondentů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 05. 2024

Průzkum: Češi a investice

Lidé se domnívají, že investování není snadné, a přiznávají, že mu moc nerozumí. A souhlasí s tím, že investice jim mnohdy nabízejí i nedůvěryhodné firmy. V otázce investování si tak nechají poradit, na tom nejlepším zdroji informací se ale neshodnou.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *