Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Kůrovcová kalamita stála zatím Lesy ČR 90 procent zisku

Vývoj ekonomiky 29.08.2019 | 14:15 0 Komentářů

Státní podnik Lesy ČR v prvním pololetí zaznamenali meziročně 90 procentní pokles zisku. Hrubý zisk se propadl na 169 milionů korun z 1,77 miliardy korun v porovnání s minulým rokem. Tržby LČR klesly o jednu miliardu na 3,68 miliard korun. 

Více než polovina lesů v České republice patří Lesům ČR, státní podnik se momentálně zaměřuje na zvládnutí kůrovcové kalamity. „Zásadní vliv na hospodářský výsledek má snížení cen prodávaného dřeva a prodej dříví nižší kvality, což postihlo všechny vlastníky lesa. Současně se zvýšil objem nákladů na těžební činnost o 319 milionů korun a na pěstební činnost o 242 milionů korun,“ vysvětlila pokles hrubých tržeb mluvčí LČR Eva Jouklová.

Meziročně podnik zvýšil meziročně těžbu o 112 procent, takže se přebytek dřeva na trhu negativně podepsal na jeho výkupní ceně a tržbách LČR. V roce 2018 klesl čistý zisk LČR na 70 milionů korun ze 3,08 miliardy v roce 2017. „Ceny jehličnatého dříví z kalamitních těžeb se za poslední dva roky výrazně propadly. Vlastníci lesů proto nemají peníze na obnovu lesa a následnou péči o něj, dotace by jim tak měla částečně dorovnat ztráty, aby měli dostatek financí nutných na zajištění řádné péče o les,“ vyjádřil se k tématu ministr zemědělství Miroslav Toman.

Zdroj: EuroZprávy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.