Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Čína vykupuje české dřevo. Od května ho v ní skončilo přes 350 tisíc tun

Investice 29.07.2019 | 18:02 0 Komentářů

Do Číny putuje stále větší množství českého dřeva. Od května v ní skončilo přes 350 tisíc tun nezpracovaného dřeva z České republiky. Může za to přebytek dřeva a zajímavá nabídka ze strany Číny. Letošní vývoz dřeva dosáhl hodnoty 1,1 miliardy korun.

Čína se stala pro Českou republiku třetím největším výkupčím lehce opracovaných stromů, jenom lehce zaostává  za Německem, „Vzhledem k přebytku dříví na evropském trhu je Čína díky své absorpční kapacitě pro nás a obecně všechny exportéry zajímavým obchodním partnerem,“ vysvětlila situaci mluvčí státních Lesů České republiky Eva Jouklová.

Na Českém i Evropském trhu je mnohem více dřeva než minulý rok. „Zatímco loni šlo dohromady o 25 tisíc metrů krychlových za celý rok, v letošním roce se blížíme k 10 tisícům metrů krychlových měsíčně,“ vyjádřil se k prudkému nárůstu Karel Hanzelka z koncernu Agrofert, který je napojen na firmu Wotan Forest, od které Čína dřevo vykupuje.

Čína vykupuje dřevo za zajímavou cenu. „Němci nebo Rakušané odebírají za ceny zhruba o patnáct procent nižší,“ říká středočeský lesní hospodář Miroslav Pacovský.

Za přebytek dřeva na Českém trhu i jinde v Evropě může převážně kůrovec, a sucho kvůli kterému jsou stromy proti kůrovci bezbrannější něž v běžných podmínkách.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.