Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Krize amerických bank dnes opět vévodila akciovým trhům

Dnešní obchodování na akciových trzích bylo negativně ovlivněno zprávami z amerického bankovního sektoru, nakonec však propady nebyly až tak výrazné, jako to zpočátku vypadalo.

Akciové trhy v Evropě byly dnes hned od rána pod silným prodejním tlakem způsobeným víkendovými událostmi v USA. Již v pátek prosákla na trhy zpráva o problémech banky Bear Stearns, s likviditou kvůli hypoteční krizi, a plánu pomoci od banky JP Morgan, na což trhy reagovaly velkými propady. Problémy banky nakonec skončily víkendovou akvizicí ze strany JPMorgan s pomocí Fedu za extrémně nízkou cenu 2 USD za akcii. Na nastalou situaci zareagovala americká centrální banka snížením diskontní sazby o čtvrt procentního bodu na 3,25 %, situace se ale ani zdaleka neuklidnila, mnoho analytiků totiž hodnotí kroky Fedu jako krátkodobá řešení, které navíc přicházejí pozdě. 

V této situaci s nedalo očekávat nic jiného než pokles také na domácí burze, která společně se všemi evropskými trhy výrazně oslabovala hned od rána. Nejnižší úrovně dnes index PX dosáhl ve dvě hodiny odpoledne, kdy jeho hodnota klesla pod 1450 bodů, pak se ale situace uklidnila a investoři si nejspíše řekli, že cena akcií jsou vhodné k nákupu. Ztráta 2,49 % je v souladu s předešlými dny nakonec nejlepší ze všech evropských akciových trhů.

Z jednotlivých titulů se podle očekávání nedařilo finančním titulům. Nejvíce dnes ztrácely akcie VIG (-5,83 %), Erste bank (-4,36 %) v průběhu dne byl dokonce ve ztrátě přes 6 %, a výprodejům se nevyhnula ani Komerční banka (-2,7 %). Přes čtyři procenta ve ztrátě se octly ještě akcie developera ORCO (-4,19 %) a společnosti Pegas Nonwovens (-4,67 %).

Pod osmnáct korun neklesly akcie AAA Auto (-0,49 %) a relativně dobře se držel defenzivní titul ČEZ (-1,32 %). Pod jedním procentem ve ztrátě pak skončily také akcie Philips Morris (-0,65 %).

Jak již bylo řečeno, ztráta domácí burzy byla sice nemalá, ale v porovnání s okolními (BUX -2,61 %, WIG -3,5 %, ATX -5,2 %) a západoevropskými trhy (DAX -4,18 %, CAC -3,51 %, FTSE -3,86 %) si vedla BCPP ještě vcelku dobře. Evropské akciové trhy se tak dostaly na nejnižší hodnoty od roku 2005.

Také americké trhy dnes otevíraly v mínusu, ovlivňovány zejména propady bankovních titulů (Bear Stearns -83,97 %, National City -42,81 %, Cit Group -25,57 %, Lehman Brothers -19,13 %, AMBAC -13,02 %, UBS -11,67 %, Citigroup – 5,86 %, Merrill Lynch -5,35 %, Goldman Sachs -3,72 %). Jednou z mála finančních institucí, která v průběhu dne výrazně posíla díky výhodnému převzetí Bear Stearns, tak byla banka JP Morgan, která posílila o více než 10 procent (+10,37 %). Po volatilním vývoji nakonec americké trhy zakončily den vcelku optimisticky, kdy index DJIA dokonce mírně vzrostl (+0,18 %) a ani propady dalších dvou nejdůležitějších ukazatelů nebyly vzhledem k situaci nijak strašné (S&P -0,9 %, Nasdaq – 1,6 %).

Špatná situace na amerických akciových trzích se dnes ráno negativně projevila také na americkém dolaru, který klesl na další historické minimum, čímž zase dopomohl k rekordním hodnotám zlatu, ropě a jiným komoditám. Na těchto úrovních ale nakonec nevydržely kvůli obavám z rychlého oslabování US ekonomiky.

Zdroj: Fio, Patria, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.