CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

17. 03. 2008

0 komentářů

JP Morgan s pomocí FEDu koupí investiční banku Bear Stearns

 


 

Investiční banka Bear Stearns na konci minulého týdne oznámila hluboké problémy v souvislosti s hypoteční krizí a její akcie odepsaly 50 % své hodnoty. Uzavírací cena akcie se nakonec pohybovala na úrovni 31 dolarů za akcii.

Zmíněné problémy vyvrcholily víkendovou akvizicí Bear Stearns ze strany investiční banky JP Morgan. Obrovským překvapením je oznámená cena, kterou JP Morgan zaplatí za akcie konkurenční banky. Celková suma 236 milionů dolarů znamená v přepočtu 2 americké dolary za akcii! Tedy o více než 90 % nižší než byla páteční uzavírací cena. Nicméně v lednu loňského roku se akcie investiční banky Bear Stearns obchodovaly dokonce za 171 dolarů na akcii.


"Tato událost přiživí paniku na světových trzích, protože propad akcií na téměř nulu vyvolá pochybnosti o valuaci jiných bank a zdraví finančního sektoru jako celku," komentuje transakci Mária Hermanová, analytička České spořitelny

Finanční ředitel JP Morgan Michael Cavanaugh dodal, že celkové náklady dohody se vyšplhají až na šest miliard dolarů. Mezi náklady zahrnuje i náklady na případné soudní spory, snížení hodnoty investic či změny v účetnictví. Finanční trh tuto stabilizační transakci souhlasně kvituje."FED i americké ministerstvo financí spojení podporují. Americká centrální banka zajistí krytí této operace včetně 30 mld. dolarů  „méně likvidních aktiv“ společnosti Bear Stearns
," uvedla agentura Bloomberg. 

FED o víkendu také přistoupil nečekaně ke snížení diskontní úrokové sazby na 3,25 %. Asijské i evropské akcie na informace z USA reagují poklesem. Pražský index PX odmazává 2,03 %, německý DAX dokonce 3,04 %.

Zdroj: Fio, burzovní společnost, iHNed.cz, Patria Online, ČTK

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *