Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Akciové trhy opět doplatily na banky

Pražská burza dnes jako jedna z mála zakončila obchodování s kladným přírůstkem. Výnos však mohl být mnohem lepší, kdyby se opět nedostaly do středu zájmů investorů americké banky.

V průběhu dne se českým akciím vcelku dařilo a index PX se dokonce dostal až na týdenní maxima k ceně 1539, nakonec však zakončil den na hodnotě 1506, což znamená růst o 0,72 %. Volatilní vývoj však dnes zaznamenaly prakticky všechny trhy.

Tahounem dnes byla opět Zentiva, která posílila o bezmála pět a půl procenta a rovněž včera korigující Unipetrol (+3,8 %).  Překvapením byly mírné zisky bankovních společností, Komerční banka si připsala +0,54 %, Erste pak +0,68 %. Do záporných hodnot se dnes dostaly pouze tři tituly, VIG (-2,98 %), Philip Morris (-2,69 %) a ORCO (-0,26 %).

I přes špatné zprávy z USA před koncem obchodování nakonec burza zakončila den s mírným ziskem, což se však o většině evropských trhů říci nedá (ATX -0,55 %, WIG -0,4 %, BUX -1,53 %, DAX -0,75 %, FTSE -1,06 %, CAC -0,82 %). Z celý týden si zejména díky pondělí a úterý index PX přilepšil o 2,6 %.

Americké trhy dnes začaly dobře v reakci na dobré zprávy o spotřebitelských cenách. Nakonec však zpráva o zhoršení likvidity banky Bear Stearns, které prý kvůli tomu hrozí bankrot, znamenala propad jejích akcií o 53 %, čímž stáhla americké akciové trhy až 2,5 % do mínusu. Lidé z té samé banky dnes navíc prohlásili, že americké banky v nejbližší době odepíší v souvislosti s hypoteční krizí 35 až 70 miliard dolarů.

Na tyto zprávy zareagoval také dolar, který se nadále propadá, což naopak pomohlo k růstu komoditám a především ropě, která se dnes opět dostala nad cenu 110 USD za barel.

Zdroj: Fio, Patria, Bloomberg, BCPP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.