Sobota 23. října. Svátek má Teodor.

Krach jednání o brexitu ohrožuje (nejen) libru…

Investice 15.10.2018 | 16:43 0 Komentářů

Brexit začíná být reálným rizikem. Shoda na rozvodovém účtu mezi Británií a EU je sice v zájmu obou stran, především pak samotného Spojeného království. Některé body, a v prvé řadě otázka Severního Irska, jako by neměly rozumné kompromisní řešení.

V ostatních bodech, jako je finanční vypořádání, uznání občanských práv nebo nastavení přechodného období pro sjednání nové obchodní dohody, už bylo dostatečné dohody dosaženo. Garance oddělení trhu Severního Irska je ale natolik citlivá, že ji na rozhádané britské politické scéně jednoduše Theresa Mayová zatím prosadit nedokáže.

Co bude dál? Pokud středeční summit EU potvrdí, že pokrok v jednání je zatím malý a není se od čeho odrazit, má Británie problém. Čas ubíhá a listopadový summit může kvůli nedostatku času spíše než samotnou rozvodovou dohodu řešit přípravy na exit Británie bez dohody – do právního vakua, které by bylo pro vzájemný obchod velice bolestivé.

I z tohoto důvodu bude libra na začátku týdne nervózní a pod tlakem se může pokusit atakovat úrovně v okolí 0,90 EUR/GBP. Zvlášť pokud opravdu středeční jednání skončí krachem. A nebude sama, krach jednání o brexitu není dobrou zprávou ani pro euro, kterému na frontě s dolarem nebude pomáhat také výsledek voleb v Bavorsku nebo napětí kolem italského rozpočtu – návrh na příští rok musí italská vláda poslat do Bruselu nejpozději na začátku týdne.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.