CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

28. 01. 2020

0 komentářů

Koronavirus a ropný trh: černá labuť roku 2020?

 

Jen co odeznělo bezprostřední napětí spojené s americko-íránským konfliktem, se globální trhy dostávají znovu pod tlak, tentokrát v souvislosti s rostoucí obavou z šíření čínského koronaviru. Ten přináší ztráty napříč rizikovými aktivy, přičemž ušetřeny nezůstaly ani měny ve středoevropském regionu. Ještě dramatičtější je pak propad v případě ropy Brent, která jen za poslední týden odepsala téměř 10 procent a sesunula se až pod hranici 60 dolarů za barel, nejníže od října minulého roku.

Loading 

Probíhající výprodeje na ropě reflektují především obavy o kondici globální poptávky. Zkušenosti s epidemií SARS (2003) a MERS (2012) přitom naznačují, že negativní dopady do růstu spotřeby ropy se pohybovaly maximálně v rozsahu nižších stovek tisíc barelů denně (zejména v důsledku útlumu letecké dopravy), přičemž celkový šok do regionální ekonomické aktivity vcelku rychle pominul. Na druhou stranu, čínský koronavirus zastihl ropnou poptávku v tu nejméně vhodnou dobu. Za celý minulý rok totiž vzrostla globální spotřeba ropy pouze o 900 tis. barelů denně, tedy nejméně za posledních osm let, a těžko čekat, že by se ve světle šířícího koronaviru dočkala významnějšího oživení.

Negativní sentiment však na ropném trhu umocnily v minulém týdnu i technické faktory, které akcelerovaly prudký propad cen ropy. Mezi ty patřila zejména extrémní překoupenost dlouhých spekulativních pozic (v poměru 7:1), které ropu učinily zranitelnou vůči neočekávaným negativním zprávám. A převládající medvědí sentiment je nakonec také hlavním důvodem, proč ropný trh v současnosti zcela ignoruje výpadky produkce v Libyi, která přišla již o 880 tis. barelů denně, tedy řádově více než představují odhady dopadu koronaviru na ropnou poptávku.

Celkový rozsah poptávkového šoku bude v konečném důsledku záviset na tom, jak rychle se podaří čínský virus izolovat (v případě SARS to bylo cca 5 měsíců). V mezičase sice nelze vyloučit pokračující tlak na pokles cen, ten by však měla tlumit případná ad-hoc reakce ze strany kartelu OPEC. Koneckonců, Saúdská Arábie již potvrdila své odhodlání stabilizovat cenu ropy, pokud by měla dále výrazně klesat pod citlivou hranici 60 dolarů za barel.

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *