Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Komu prospěje levná ropa a nízká inflace?

Investice 27.10.2014 | 11:19 0 Komentářů

Surová ropa je neobnovitelný zdroj energie. Bezpochyby se proto jedná o nejdůležitější komoditu na světě. Ropa je základní surovinou pro výrobu benzínu, leteckého paliva, plastů, léků a jiných. Cena ropy a inflace jsou velmi úzce spjaty. Ať už se cena ropy bude pohybovat nahoru nebo dolů, inflace ji bude s velkou pravděpodobností následovat.

Nejvíce byl tento vztah patrný v době ropné krize roku 1973, která trvala až do osmdesátých let. Na podzim roku 1973 bylo uvaleno arabské embargo na vývoz ropy do západních zemí. V průběhu pár týdnu cena ropy vzrostla o 400 %, což mělo za následek zdražení ropy. Situace vygradovala až tak, že několik vyspělých zemí bylo uvrženo do hospodářské recese. Tato událost měla zejména dopad na index spotřebitelských cen (CPI), který se využívá jako hlavní měřítko inflace. Tempo růstu CPI se v období ropné krize zdvojnásobilo. Míra inflace se tak v USA v letech 1970–1979 pohybovala kolem ročního průměru 7,36 %. 

Od června letošního roku jsme svědky markantních výprodejů na ropě. Tato komodita se od června 2014 propadla o neuvěřitelných 24,5 %. Aktuálně se cena ropy WTI s listopadovým termínem dodání na burze CME pohybuje okolo 81 USD za barel. 

Důvodem je ochabující poptávka, vysoká produkce a rostoucí zásoby. Mezinárodní energetická agentura (IEA) očekává pro letošní rok nejpomalejší růst poptávky po této komoditě od roku 2009, což by zapříčinilo další pokles cen ropy. Inflace v posledních měsících slábne, což je důsledek citelně levnější ropy a nízké ceny benzínu. 

Celá problematika se začíná pomalu promítat do americké ekonomiky. V USA v současnosti očekávají analytici, že FED na konci října ukončí kvantitativní uvolňování a v roce 2015 postupně zvýší úrokové sazby z 0,25 % na 0,95 %. Myslíme si, že v dalších měsících inflace klesne ještě výrazněji, což by potom znamenalo, že FED by mohl odložit zvyšování úrokových sazeb. Podobně se vyjádřili i členové FEDu, kteří očekávají klesající inflaci v USA a naznačili možnost vyčkáváním se zvyšováním úrokových sazeb. 

Jelikož je velmi pravděpodobné, že tato situace nastane, tak se domníváme, že je vhodný čas k nákupu akcií a dluhopisů. Neboť klesají-li úrokové míry, diskontovaná hodnota budoucích dividend se zvyšuje, a naopak. Podobná logika funguje i u obligací. Klesají-li úrokové míry, rostou tržní ceny obligací.

Graf č. 1: Meziroční změna CPI a ceny ropy v % (Zdroj: Bloomberg)

clipboard0446

Eva Mahdalová, analytik, Colosseum, a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.