Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Komodity se přestávají chovat jako akcie

25.07.2013 | 17:35 0 Komentářů

Pohyby akcií a komodit byly často v posledních letech velmi podobné. Pokud rostly akcie, rostly také komodity a obráceně. Jejich vzájemná závislost byla vysoká až do konce minulého roku a od té doby se snižuje (komentář XTB).

Končící komoditní supercyklus by mohl vzájemný vztah pohybu cen akcií a komodit vrátit zpátky do devadesátých let, kdy komodity na růsty akcií téměř nereagovaly, a byly tak investory často opomíjeny. Toť je však jen jeden ze scénářů.

Graf: Vývoj akciového indexu MSCI World a komoditního indexu S&P GSCI od roku 1980. V dolní části je zobrazena 120 – denní korelace mezi těmito indexy.

xtb-komodity-vs-akcie

Graf výše ukazuje dlouhodobý vztah mezi vývojem akciového indexu MSCI World a komoditního indexu S&P GSCI. Až do počátku krize se dalo jen obtížně mluvit o silné závislosti, ať už pozitivní či negativní. Na konci roku 2008 závislost skokově stoupla kvůli propadům v obou skupinách finančních aktiv. Následný vzestup cen vzájemný vztah ještě prohloubil.

Aktuálně 120 – denní korelační koeficient klesl pod 0,6 a symbióza cen tak dále uvadá. Nikde není napsáno, že tento trend musí pokračovat. Budoucí zisky společností však už nemusí být spojené se spotřebou komodit do takové míry, jako tomu bylo v posledních letech zvykem.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.