CZK/€ 24.385 -0,25%

CZK/$ 22.897 -0,38%

CZK/£ 28.083 -0,36%

CZK/CHF 25.275 -0,44%

12. 09. 2016

2 komentáře

Kapitalismus jako podpora pro nekalé jednání

 


 

Příliš morálky si člověk nemůže dovolit, jinak bude smeten nemilosrdnou silou kapitalismu,“ říká 70letý vědec s tím, že „přežít mohou pouze ti, kteří jsou ochotni podvádět“.

Přesto podvádějící podnikatelé nepodvádějí s úmyslem ublížit, ale snaží se pouze reagovat na realitu konkurence. „Pokud někdo oklamává jiné, musíte tak činit také,“ myslí si Shiller. „Kapitalismus podporuje podvody, pokud jej neregulujete,“ dodává s tím, že právě politická regulace je jediným řešením problému.
Zdroj : Aktualne.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Aby ekonomické výzkumy byly přesnější

Zdroj: Pixabay.com Významné ocenění pro mladé americké ekonomy získal Isaiah Andrews z Harvardu, který se snaží, aby (nejen) ekonomické výzkumy byly lepší a přesnější.

Text: Karel Pučelík

27. 04. 2021

Analytický tým vypočítal, že změny klimatu budou pro Česko pozitivní

Globální změna klimatu nemusí být pro tuzemskou ekonomiku negativní. V nejmírnějším scénáři vývoje koncentrace skleníkových plynů v atmosféře bude HDP na osobu v Česku na konci 21. století o 0,3 procenta vyšší než při dnešních klimatických podmínkách. Dočteme se to v analýze Ekonomie změny klimatu společnosti Deloitte.

Text: Daniel Mareš

12. 02. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • xmart

  15 září, 2016

  Velice zajímavá zjištění o podstatě dnešního kapitalismu, které přesně odrážejí dnešní jeho stav.

  Nemyslím si, že by to byla podstata opravdového kapitalismu. Avšak popisované přesně popisuje jeho aktuální formu založenou na zlegalizovaném podvodu, kde jisté instituce (banky) dostali výhradní právo tvořit fiat měnu z ničeho (<a href=„http://­zlato.toje.in/nej­vetsi-podvod.html“>pomocí úvěru</a>) a měna na pokrytí úroků není vydána. Abyste tedy měl na zaplacení úroku, musíte být buď opravdu efektivní nebo někoho dalšího podvést.

  Věřím, že se to vše brzy změní s příchodem nového finančního systému http://www.zi­votbezhranic.cz/je-novy-financni-system-pouhym-zboznym-pranim

  Odpovědět

 • Angelus

  16 září, 2016

  To v čem žijeme není kapitalismus. Pokud už se musíme někam zařadit, jedná se o fašismus, který by jak vypadl z Atlasovy vzpoury.
  V kapitalismu rozhoduje trh a peněženka. Pokud za něco není někdo ochoten zaplatit, tak je to k ničemu.
  Dnes je sice soukromé podnikání povoleno, nicméně je extrémně zregulováno. Je upřednostňován zájem státu nad zájmem soukromníka. Jelikož ale „zájem celku“ určují lidi, kteří jsou výkvět toho nejhoršího z nejhorších, tak je logiceké, že svoboda se ztrácí a totalita se prohlubuje.
  I na ekonomické fakultě se dnes studenti učí, že je zcela standartní, financovat podnikání pobíráním dotací a že pokud na něco nejsou dotace, tak to už je ukazatel, že to není potřeba.
  Regulace, dotace, pokřivování trhu. Velcí mají přístup k neomezeným penězům prakticky zdarma. Ti malí jsou zdaněni sazbou překračující 80% toho co vydělají.
  Ve výsledku, ti co by chtěli konkurovat kvalitou jsou zničeni parazity a zloději. Nikoliv však kvůli kapitalismu, ale kvůli státu.

  Odpovědět