Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Kapitalismus jako podpora pro nekalé jednání

Investice 12.09.2016 | 12:42 2 Komentářů

Kapitalismus nestojí o to, aby lidé přemýšleli nad výrobky, ale aby je nakupovali. Proto firmy manipulují s lidskými potřebami tak, aby prodali co nejvíce výrobků. Za tímto tvrzením si stojí nositel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller. Přesto podle Shillera neexistuje lepší ekonomický systém. 

Příliš morálky si člověk nemůže dovolit, jinak bude smeten nemilosrdnou silou kapitalismu,“ říká 70letý vědec s tím, že „přežít mohou pouze ti, kteří jsou ochotni podvádět“.

Přesto podvádějící podnikatelé nepodvádějí s úmyslem ublížit, ale snaží se pouze reagovat na realitu konkurence. „Pokud někdo oklamává jiné, musíte tak činit také,“ myslí si Shiller. „Kapitalismus podporuje podvody, pokud jej neregulujete,“ dodává s tím, že právě politická regulace je jediným řešením problému.

Zdroj: Aktualne.cz

2 komentáře: “Kapitalismus jako podpora pro nekalé jednání”

 1. Angelus napsal:

  To v čem žijeme není kapitalismus. Pokud už se musíme někam zařadit, jedná se o fašismus, který by jak vypadl z Atlasovy vzpoury.
  V kapitalismu rozhoduje trh a peněženka. Pokud za něco není někdo ochoten zaplatit, tak je to k ničemu.
  Dnes je sice soukromé podnikání povoleno, nicméně je extrémně zregulováno. Je upřednostňován zájem státu nad zájmem soukromníka. Jelikož ale „zájem celku“ určují lidi, kteří jsou výkvět toho nejhoršího z nejhorších, tak je logiceké, že svoboda se ztrácí a totalita se prohlubuje.
  I na ekonomické fakultě se dnes studenti učí, že je zcela standartní, financovat podnikání pobíráním dotací a že pokud na něco nejsou dotace, tak to už je ukazatel, že to není potřeba.
  Regulace, dotace, pokřivování trhu. Velcí mají přístup k neomezeným penězům prakticky zdarma. Ti malí jsou zdaněni sazbou překračující 80% toho co vydělají.
  Ve výsledku, ti co by chtěli konkurovat kvalitou jsou zničeni parazity a zloději. Nikoliv však kvůli kapitalismu, ale kvůli státu.

 2. xmart napsal:

  Velice zajímavá zjištění o podstatě dnešního kapitalismu, které přesně odrážejí dnešní jeho stav.

  Nemyslím si, že by to byla podstata opravdového kapitalismu. Avšak popisované přesně popisuje jeho aktuální formu založenou na zlegalizovaném podvodu, kde jisté instituce (banky) dostali výhradní právo tvořit fiat měnu z ničeho (<a href=„http://­zlato.toje.in/nej­vetsi-podvod.html“>pomocí úvěru</a>) a měna na pokrytí úroků není vydána. Abyste tedy měl na zaplacení úroku, musíte být buď opravdu efektivní nebo někoho dalšího podvést.

  Věřím, že se to vše brzy změní s příchodem nového finančního systému http://www.zi­votbezhranic.cz/je-novy-financni-system-pouhym-zboznym-pranim

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.