CZK/€ 23.715 +0,08%

CZK/$ 22.076 -0,19%

CZK/£ 27.473 +0,64%

CZK/CHF 24.472 -0,01%

29. 03. 2023

0 komentářů

Kam by se mohla cena zlata v příštích měsících posunout?

 

Ve světě se začalo hovořit o tzv. finanční krizi, která v kombinaci s vysokou inflací bude pro investory obtížným obdobím. Mnozí se proto nyní začali zabývat tím, jak udržet svůj kapitál „v bezpečí“, a čekají, jaká další překvapení aktiva zasáhnou. Všechen tento chaos se začal projevovat na hodnotě zlata, a tak se podívejme, které události mají na cenu této komodity největší vliv a kam by se její hodnota mohla potenciálně posunout.

Loading 

Nestabilita trhu

Cenu zlata určují síly nabídky a poptávky. Historicky investoři často využívali zlato jako bezpečné aktivum v obdobích nejistoty nebo jako zajištění proti inflaci. V důsledku obav na trhu se poptávka po zlatě zvyšuje. Podle Světové rady pro zlato se poptávka v uplynulém roce zvýšila na jedenáctileté maximum. Podpořily ji především nákupy centrálních bank, které loni nakoupily 1 136 tun zlata. Ceně zlata je věnována velká pozornost kvůli volatilitě na trhu, kterou výrazně prohloubily problémy bank, jež začaly kolapsem JGB, a následně tento trend nabral na síle i v Evropě.

Problémy totiž oznámila i známá švýcarská banka Credit Suisse. Podle některých názorů je panika zbytečná a vše se vrátí do normálu. Není to však jednoznačné, protože se spekuluje, že by příští rok mohlo zkrachovat více bank. Nakonec tedy investoři hledají spolehlivý způsob, jak zabránit výraznějším ztrátám ve svých portfoliích.

Silná výkonnost zlata

Právě nadcházející období by mohlo být této komoditě nakloněno. V současné době vidíme, že se zlato obchoduje za 1 940 USD za unci. V pondělí jsme mohli vidět, že se dostalo až na 2 000 dolarů, což byla nejvyšší hodnota od března 2022. Pokud počítáme procentuální nárůst od začátku problémů s bankami, zlato získalo přibližně 10 %.* Podpora ceny je způsobena především zájmem centrálních bank a ten se může ještě zvýšit. Prognóza pro nadcházející měsíce je jasná, silná výkonnost zlata by měla pokračovat a hodnota by mohla překonat nová maxima. [1]

REKLAMA

Výkonnost XAU/USD – Gold Spot US Dollar za posledních 5 let. (Zdroj: Investing)

V minulosti jsme byli svědky růstu ceny zlata v obdobích vysoké inflace, protože investoři měli tendenci nakupovat méně fiat měny a více zlata. Z tohoto důvodu je pro růst žlutého kovu klíčová měnová politika centrálních bank při kontrole inflace.

Ve vztahu k dolaru je zlato jako obchodovatelná komodita denominováno v amerických dolarech, což vytváří jakýsi inverzní vztah. To znamená, že když americký dolar vůči ostatním měnám roste, zlato je dražší, což poškozuje poptávku. Naopak, když vidíme, že dolar klesá, cena zlata roste, protože kov je pro zahraniční kupce levnější. Všechny výše uvedené faktory budou mít v následujících měsících vliv na žlutý kov, takže je nezbytné, aby investoři sledovali postupný vývoj situace kolem bank a rostoucí inflace.

Olivia Lacenová, analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Stanou se akcie AI společností nejchytřejší technologickou investicí pro běžné investory?

Umělá inteligence (AI) způsobuje revoluci v různých odvětvích a mění způsob našeho života a práce. Od samořídících aut po osobní asistenty, jako jsou Siri a Alexa, se AI stává nedílnou součástí našeho každodenního života. Tato technologie přitahuje velkou pozornost investorů, kteří hledají další velkou investiční příležitost.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 05. 2023

Nová unijní regulace kryptoaktiv favorizuje molochy na úkor inovátorů

Sociální sítě nyní baví vtípek stavějící na analýze vzájemného zápolení USA a Číny. Obsahuje totiž také graf zachycující segmenty, v nichž dominují Spojené státy a ve kterých naopak Čína. Čína vede například v 5G technologiích nebo ve výrobě komerčních dronů. Spojené státy mají navrch v kvantové výpočetní technice, ve fúzní […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *