CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

28. 06. 2021

0 komentářů

K čemu se může hodit kreditka? Pomůže vám s placením a zajistí delší záruku

 

V Česku stále patří mezi nejčastější bankovní produkty běžný účet. Bez toho si svůj život nedokáže představit 90 % z nás. Nicméně podle průzkumu Ministerstva financí z roku 2020 využívá přibližně každý třetí Čech také kreditní kartu. Často sice každé platební kartě hovorově říkáme „kreditka“, ačkoli jde mnohdy o kartu debetní. Rozdíly mezi kreditní a debetní kartou ale většina Čechů chápe. Mnohem víc tápeme v tom, jak vlastně kreditní karta funguje, a že se ve skutečnosti jedná o druh revolvingového úvěru.

Loading



 

Přečtěte si, jaké jsou výhody kreditní karty, jak s ní nejlépe zacházet, aby se vám její používání vyplatilo a čemu se naopak při platbě kreditkou raději vyhnout.

Co je kreditní karta a jak funguje

Kreditní kartu stejně jako debetní kartu vám nejčastěji vydá banka. Debetní karta je, na rozdíl od karty kreditní, přímo spojená s vaším běžným účtem. K dispozici na ní máte tedy jen ty peníze, které si na účet pošlete.

Naopak s kreditní kartou získáte peníze přímo od banky. Ta vám ve skutečnosti tyto peníze půjčuje na určité období. Kreditní karta je totiž druh revolvingového úvěru. Jde o typ půjčky, která se pravidelně opakuje. Na rozdíl od jednorázové půjčky, kdy si půjčíte určitou sumu peněz na delší období, kterou pak podle předem stanovených podmínek splácíte, v případě kreditní karty úvěr zároveň čerpáte i splácíte.

REKLAMA

Kreditní kartu si stačí zařídit jednou a následně ji můžete opakovaně využívat v rámci tzv. stanoveného úvěrového rámce, aniž byste museli o půjčku znovu a znovu žádat. Banka ale musí mít jistotu, že dokážete splácet – kreditku si proto nemůžete nárokovat. Banka si vás „proklepne“ podobně, jako kdybyste žádali o běžnou půjčku.

Pokud už máte u banky vedený běžný účet, vydání kreditní karty bývá jednodušší. Případně může bankéř chtít potvrzení o příjmech nebo výpis z běžného účtu, máte-li jej u jiné banky. Tím si udělá lepší představu o tom, jak vysoký úvěr, neboli právě úvěrový rámec, vám na kreditní kartě může poskytnout. Klíčová je totiž schopnost všechno včas splatit a nedostat se kvůli kreditní kartě do zbytečných problémů.

Popisek: Pozor na to, že kreditka často dává pocit, že koupit si (téměř) cokoli je snadné. Ano, je. Ale nezapomeňte, že pak musíte vše splatit. Foto: istockphoto.com

Jak používat kreditní kartu

Kolik peněz kreditkou utratíte, je jen na vás. Důležité je, abyste vždy dokázali svůj dluh splatit včas. Každá banka má pro kreditní karty jiné podmínky. Ideální je taková kreditní karta, kde nemáte stanovenou minimální měsíční útratu. V takovém případě nic neplatíte, pokud kartu zrovna nevyužíváte. Ovšem některé banky vážou určité výhody právě na minimální měsíční útratu.

REKLAMA

Velkou výhodou kreditní karty oproti běžné půjčce je především dlouhé bezúročné období. Po tuto dobu vám banka poskytuje peníze zdarma. S některými kreditními kartami získáte 55 dní, kdy neplatíte žádné úroky z půjčené částky.

Kreditní karta se vám proto nejvíce vyplatí v případě, že dokážete bance splatit všechny peníze během bezúročného období. Pokud se vám například porouchá pračka těsně před výplatou, nebojte se na nákup nového spotřebiče použít kreditní kartu – po výplatě částku splatíte a ještě díky platbě kreditkou dost možná získáte prodlouženou záruku. To je totiž jeden z častých benefitů, který některé karty nabízejí. Ostatně, přečtěte si o dalších sami.

Některé z oblíbených výhod kreditní karty:

  • Prodloužená záruka na spotřebiče a elektroniku – užitečný benefit, pokud potřebujete koupit domů třeba novou pračku nebo ledničku. Když zaplatíte kreditkou, některé z těchto karet poskytují prodlouženou záruku na vybrané zboží až o jeden rok.
  • Pojištění zboží – kromě prodloužené záruky nabízí některé banky také pojištění zakoupeného zboží proti krádeži, poškození nebo zničení.
  • Získáte část peněz z nákupů zpět – při platbě kreditní kartou můžete uplatnit tzv. cashback. Banka vám z každého nákupu dá část peněz zpět. Ročně tak můžete získat zpět z nákupů i několik tisíc.
  • Cestovní pojištění – vlastnictví kreditní karty oceníte také při cestách do zahraničí. Některé karty nabízí pojištění léčebných výloh i pojištění odpovědnosti.
  • Výhodné platby v cizí měně – při platbě kreditní kartou můžete získat také výhodnější kurz pro platby v zahraničí.
  • Asistenční služby – hodí se hlavně na cestách, když se vám například porouchá auto. Některé banky ke kreditní kartě nabízí autoasistenci, se kterou třeba vyřešíte nehodu, nedostatek paliva i zabouchnuté klíčky v autě.
  • Slevy a speciální nabídky – s kreditní kartou získáte přístup k dalším slevám a výhodám. Můžete tak nakupovat zboží nebo služby za lepší ceny.

Popisek: Z bankomatu prostřednictvím kreditní karty vybírejte jen v krajní nouzi. Poplatek za výběr je totiž obvykle poměrně vysoký. Foto: istockphoto.com

Čemu se s kreditní kartou vyhněte

Kreditní karty nabízí uživatelům spoustu výhod. Zároveň se s jejich pořízením pojí určitá základní pravidla, která je dobré dodržovat. Vyhnete se tak zbytečným nepříjemnostem.

  • Kreditní karta neslouží k výběru hotovosti – kreditní karta je určená převážně na bezhotovostní platby. Výběry kreditkou z bankomatu vás tak můžou přijít draho. Pozor si dejte na vysoké poplatky a také na to, že výběr hotovosti nespadá do bezúročného období. Některé banky nabízí i u kreditek jako benefit výběr z bankomatu zdarma. I tak ale tuto možnost využívejte spíš výjimečně.
  • Dlužnou částku splaťte ideálně najednou – abyste využili bezúročné období opravdu na maximum, snažte se vždy k datu splatnosti uhradit celý dluh na kreditce za předešlý měsíc. Banky sice umožňují splácet postupně, ale v takovém případě už vám nabíhá úrok. A ten navíc u kreditní karty nebývá zrovna nízký.
  • Nepoužívejte kreditní kartu k umoření jiného dluhu – pokud už máte dluh a potřebujete rychle další peníze, nepořizujte si k tomu kreditní kartu. Jak už jsme několikrát zmiňovali – po uplynutí bezúročného období je úrok na kreditce výrazně vyšší než u jiných úvěrových produktů.

Stejně jako při nakládání s penězi na běžném účtu, pracujete s rozmyslem i s kreditní kartou. Maximálně využívejte její výhody, ale zároveň se vyhněte zbytečným nákupům, které byste si bez kreditky odpustili. Pokud máte dobrou platební morálku, peníze dokážete utrácet smysluplně a vždy si ohlídáte, abyste dluh včas splatili, pak má kreditní karta ve vaší peněžence své místo.  Jako rezerva pro nečekané situace nebo způsob pro chytré nákupy se vám může hodit.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Půlení bitcoinu je za rohem! Co to znamená, se dozvíte v našem rozhovoru

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k vyšším cenám. Čím méně bitcoinů se vytěží, tím je bitcoin cennější. Co je to ale […]

Text: Redakce

Foto: eToro

18. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *