CZK/€ 24.695 -0,04%

CZK/$ 22.940 -0,36%

CZK/£ 29.277 -0,19%

CZK/CHF 25.621 -0,20%

20. 05. 2024

0 komentářů

Již rok klesají ceny zemědělských výrobců

 

Podle nově publikovaných údajů Eurostatu klesají ceny potravin v České republice nejrychleji ze všech zemí Evropské unie již pět měsíců v řadě. Podle Českého statistického úřadu klesají ceny v zemědělství již dvanáct měsíců v řadě.

Loading 

Ceny zemědělských výrobců se v dubnu meziročně snížily o 13,4 procenta. Jednalo se již o dvanáctý měsíc v řadě, kdy došlo k poklesu cen. V rostlinné výrobě došlo ke snížení cen o 18,6 procenta. Některé položky však prudce zvýšily ceny. Například ovoce zdražilo o 55,6 procenta a brambory o 19,5 procenta. V živočišné výrobě klesly ceny o 7,2 procenta.

V dubnu došlo k meziročnímu zvýšení cen průmyslových výrobců o 1,4 procenta. Ceny potravinářských výrobků však klesly o 4,5 procenta. Podle údajů Eurostatu dokonce klesají ceny potravin v České republice nejrychleji ze všech zemí Evropské unie pět měsíců za sebou.

Ceny stavebních prací v dubnu meziročně vzrostly o 2,0 procenta. Naopak ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví zlevnily o 1,5 procenta. Postupné snižování úrokových sazeb oživilo poptávku na realitním trhu. To by do budoucna mohlo podpořit i české stavebnictví, které je však brzděno příliš komplikovanými a zdlouhavými stavebními předpisy.

Autor: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *