CZK/€ 24.680 -0,26%

CZK/$ 22.717 -0,33%

CZK/£ 28.888 -0,15%

CZK/CHF 24.969 -0,32%

10. 02. 2016

1 komentář

Jiří Šindelář: Placené poradenství je dosažitelné pouze vyšším příjmovým skupinám

 


 

Pokud dojde k omezení provizí, poklesnou podle Jiřího Šindeláře prodeje produktů minimálně v bezprostředním období po regulaci. Provize jsou zdrojem střetu zájmů a misselingu, proto dochází k dlouhodobému tlaku na transparentnost produktů a omezení přípustnosti pobídek/provizí.

Fee-only modely jsou založené pouze na platbě zákazníka. Odměňování v tomto modelu je teoreticky ideální, v realitě českého mass-retailu je ale jen obtížně dosažitelný. Fee-based modely kombinují provize a platby zákazníka poradenství, mohou být přechodným krokem mezi provizním a placeným poradenstvím. Nesou sebou ale závažná etická rizika v podobě zdvojování akviziční platby apod.

Ve Velké Británii funguje poradenství placené klientem, došlo zde k omezení přístupu k finančnímu poradenství. Placené poradenství minimálně v našich podmínkách je jednoznačně dosažitelné pouze vyšším příjmovým skupinám. Problémem je také neochota klientů platit za radu. Přímé platby mají i daňové nevýhody pro zákazníka, platba podléhá DPH.

Na závěr podotkl, že Česká republika je stále v diskuzi o implementaci základních efektivních pravidel na pojistném trhu o několik pater níže oproti Německu i Velké Británii.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • JUDr. David Vozák

  16 února, 2016

  Dobrý den.

  Je dobře, že se o tomto problému hovoří. Je ale špatně, že diskuse končí tak, že se od současného modelu provizí nelze odpoutat. Lze, jen se nikomu moc nechce.

  Hezký den JUDr. David Vozák, http://www.abivia.cz

  Odpovědět