Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Jiří Šindelář: Placené poradenství je dosažitelné pouze vyšším příjmovým skupinám

Jiří Šindelář z Unie společností finančního zprostředkování a poradenství (USF) na odborné konferenci na téma „Rozvoj a inovace finančních produktů 2016“ hovořil o různých modelech založených na změně provizních schémat, modelech založených na platbě zákazníka a poukázal na jejich možná úskalí.

Pokud dojde k omezení provizí, poklesnou podle Jiřího Šindeláře prodeje produktů minimálně v bezprostředním období po regulaci. Provize jsou zdrojem střetu zájmů a misselingu, proto dochází k dlouhodobému tlaku na transparentnost produktů a omezení přípustnosti pobídek/provizí.

Fee-only modely jsou založené pouze na platbě zákazníka. Odměňování v tomto modelu je teoreticky ideální, v realitě českého mass-retailu je ale jen obtížně dosažitelný. Fee-based modely kombinují provize a platby zákazníka poradenství, mohou být přechodným krokem mezi provizním a placeným poradenstvím. Nesou sebou ale závažná etická rizika v podobě zdvojování akviziční platby apod.

Ve Velké Británii funguje poradenství placené klientem, došlo zde k omezení přístupu k finančnímu poradenství. Placené poradenství minimálně v našich podmínkách je jednoznačně dosažitelné pouze vyšším příjmovým skupinám. Problémem je také neochota klientů platit za radu. Přímé platby mají i daňové nevýhody pro zákazníka, platba podléhá DPH.

Na závěr podotkl, že Česká republika je stále v diskuzi o implementaci základních efektivních pravidel na pojistném trhu o několik pater níže oproti Německu i Velké Británii.

Jeden komentář: “Jiří Šindelář: Placené poradenství je dosažitelné pouze vyšším příjmovým skupinám”

  1. JUDr. David Vozák napsal:

    Dobrý den.

    Je dobře, že se o tomto problému hovoří. Je ale špatně, že diskuse končí tak, že se od současného modelu provizí nelze odpoutat. Lze, jen se nikomu moc nechce.

    Hezký den JUDr. David Vozák, http://www.abivia.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.