Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Jiří Šindelář: Makroekonomické přesahy mikrosvěta finančních poradců

Jiří Šindelář, výkonný ředitel USF ČR, hovořil o finančním poradenství. Finanční zprostředkovatelé zprostředkují přibližně 2/3 prodaných životních pojistek, u podílových fondů jejich podíl dosahuje přibližně 1/4. U hypoték je podíl zprostředkovatelů přibližně 1/3. Finanční poradci tak hrají signifikantní roli při alokaci úspor obyvatel.

Finančně poradenský sektor má vliv i na zaměstnanost. Pojišťovacích zprostředkovatelů je více než 130 tisíc a vázaných zástupců téměř 20 tisíc. Nárůstu počtu PPZ nezabránilo ani zvýšení poplatku za registraci.

Aktuální reportovaný počet pojišťovacích zprostředkovatelů (134 tisíc) je nesmyslný. Velká část registru jsou „mrtvé duše“, někteří skutečně zemřelí. Je tedy iracionální na základě kvantitativního výstupu z tohoto registru vyvozovat regulatorní důsledky. Reálný počet je tak třetina či čtvrtina uvedeného počtu. Reálná je ale vysoká fluktuace v daném odvětví.

Počet smluv o penzijním připojištění v roce 2011 vyrostl přibližně z 22 tisíc ročně na víceš než 53 tisíc smluv uzavřených finančními poradci. Zajímavá budou čísla za 1. čtvrtletí letošního roku. Role finančních poradců tak bude velmi důležitá i ve 2. pilíři. Dokonce se i implicitně předpokládá vysoká angažovanost finančních poradců. Je ale velký rozkol mezi požadavky na vysokou odbornou péči a stropem provizí.

Hráz před příchodem účelových společností do zprostředkovatelského byznysu měly být přísné odborné zkoušky. Ovšem jejich start bude až v roce 2014. Do té doby bude stačit prohlášení firmy, pro níž poradce pracuje, že splňuje odborné předpoklady. Přitom největší boom lze čekat v prvním roce a jedná se o nevratné rozhodnutí na celý produktivní život. Jde tedy o masový převod klientů, nebo skutečně o odbornou péči?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.