CZK/€ 24.770 +0,18%

CZK/$ 22.905 +0,57%

CZK/£ 29.103 +0,22%

CZK/CHF 25.251 +1,14%

05. 12. 2023

0 komentářů

Japonsko dosáhne 7% růstu HDP a BoJ ukončí řízení výnosové křivky

 

Až do roku 1991 bylo Japonsko celá léta ekonomickou velmocí. Potom nastalo dlouhé období stagnace. Firemní zisky i mzdy byly nízké a stárnoucí populace znamenala nedostatek pracovních sil a úpadek spotřeby. Nyní se však země odráží ode dna, deflace končí a mzdy i soukromé kapitálové investice rostou. Zvyšuje se produktivita a zrychluje hospodářský růst.

Loading



 

Éra deflace v Japonsku je u konce a znovu začínají růst mzdy. Mzdové vyjednávání z jara 2023 přineslo zvýšení platů o 3,6 % a v roce 2024 mohou stoupnout o další více než 4 %. Navrhované snížení spotřební daně přiměje japonské spotřebitele, aby konečně přestali šetřit. V září 2024 končí volební období současného prezidenta a vláda premiéra Kišidy přijde s celou řadou populistických politických kroků, které podpoří domácí poptávku.

Růst poptávky je podle všeho trvalý, a tak firmy ohlašují zvýšení investičních výdajů. Velké hotovostní rezervy japonských firem napovídají, že se do kapitálových investic přímo pohrnou. Naznačuje to i zářijový průzkum Tankan japonské centrální banky, podle kterého se ve fiskálním roce 2023 očekává nárůst kapitálových výdajů o 13,3 %, zatímco ve fiskálním roce 2022 to bylo 7,4 %. Navíc se mění dynamika trhu práce, nabídka kvůli stárnoucí populaci klesá, ale poptávka dál stoupá, nejen ve zdravotnictví a v sociálních službách, ale i díky rostoucí domácí poptávce. To vytváří další tlaky na růst mezd a vzniká pozitivní cyklus navzájem se podporujících impulsů.

Japonsko urychluje svou hospodářskou transformaci a přichází s rámcem šíření technologií, který navzdory nedostatku pracovních sil pomáhá zvýšit produktivitu. Globální dodavatelské řetězce se dosud neustálily, což ovšem Japonsku jenom prospívá. Sílící trend tzv. friend-shoringu, kdy se výroba přesouvá do spřátelených zemí, přináší další investiční prostředky. V roce 2024 oznamují investice v Japonsku nové technologické firmy a vláda tyto iniciativy podporuje. Úspora nákladů díky technologiím umožní japonské vládě vyřešit státní dluh a pokračovat ve fiskálním uvolňování, které zajišťuje trvalou podporu růstu, inflace i mezd.

Vzhledem k řízení výnosové křivky je ovšem zdejší ekonomika stimulovaná až příliš. Reálné sazby klesají, nominální výnosy jsou omezené, ale inflační očekávání rostou. Centrální banka proto musí v roce 2024 skončit s politikou řízení výnosové křivky. To způsobí menší chaos na globálních dluhopisových trzích, protože japonští investoři začínají přesouvat své peníze domů.

REKLAMA

Tržní vývoj: Prostředky japonských investorů se vracejí do vlasti, kde putují do domácích aktiv, japonský jen posiluje, USD/JPY padá pod 130, EUR/JPY pod 140 a AUD/JPY pod 88.

Autor: Charu Chanana, tržní stratéžka Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Akciovému trhu v USA se za poslední dekádu dařilo

Dlouhodobá investice do akcií může přinášet zajímavý výnos a v rámci DIP posloužit i jako zajištění na stáří. Nejběžnější akciová portfolia a fondy zhodnotily v posledním desetiletí investice dvojnásobně i víc. Vyplývá to z analýzy společnosti Freedom Financial Services, která porovnala často využívané fondy a portfolia.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *