Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Janet Yellenová chce ekonomiku mírně “přehřát”… ECB tento týden nepředstaví nic revolučního

BankyMakro 17.10.2016 | 10:36 0 Komentářů

Šéfka Fedu Janet Yellenová v pátek hovořila o tom, že je zapotřebí po hlubší krizi let 2008/2009 ekonomiku rozehřát, dříve než ji Fed začne znovu výrazněji chladit. Hlavně proto, aby se struktura ekonomiky vrátila do žádoucího normálu – tedy, aby například znovu vzrostly žádoucí výdaje na výzkum a vývoj nebo vzrostla participace na pracovním trhu (ochota pracovat nebo hledat si aktivně zaměstnání).

S řadou závěrů se dá souhlasit, jen je třeba si uvědomit, že Spojené státy jsou již mimo recesi poměrně dlouhou dobu (přes 6 let). A přes dlouhé období uvolněné měnové politiky a rekordně nízkou nezaměstnanost zmiňované přehřívání ekonomiky stále ne a ne přijít. Výroky Janet Yellenové moc neovlivnily krátký konec výnosové křivky a sázky na růst sazeb v nejbližších měsících. Ne moc dobře se ale cítily dlouhé americké dluhopisy, kterým se nelíbila možnost tolerovat vyšší inflaci. Jakkoliv zní toto varování stále spíše jako teoretické mentální cvičení, desetileté americké výnosy po něm vyskočily na nejvyšší úrovně za poslední čtyři měsíce.

V tomto týdnu bude nejprve pozornost věnována dalším řečníkům z Fedu zejména Stanley Fischerovi (dnes) a Williamu Dudleyovi (středa). Pozornost se ale pak stočí ke čtvrtečnímu zasedání ECB. Počítáme s tím, že po poslední sadě měsíčních dat bude ECB v zásadě spokojená – její prognóza se v hrubých rysech naplňuje. Ve třetím kvartále dochází pouze ke kosmetickému zpomalení růstu (náš nowcast ukazuje na 0,2–0,3 % q/q) a dál se daří především domácí spotřebě. Jediným viditelnějším zklamáním zůstává slabá jádrová inflace (0,8 %). To by ale zatím neměl být silný argument pro změnu v nastavení měnové politiky. ECB podle nás nebude oznamovat natažení politiky QE (za horizont března 2017) ani žádné další výraznější novinky.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.