CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

28. 04. 2021

0 komentářů

Jak ovlivňují rostoucí úrokové sazby výkonnost zlata?

 

Rok 2020 byl pro cenu zlata rekordním rokem, po něm přichází v roce 2021 zatím pro zlato slabší období. V současné době je cena zlata určena především rostoucí poptávkou ve formě šperků, ale i investičních slitků a mincí. Zvýšení úrokových sazeb na světových trzích způsobuje, že spekulativní investoři prodávají zlato s výhledem na budoucí pokles ceny, kdy zlato opět nakoupí.  Trend vyšších úrokových měr je dán jednak lepšími ekonomickými vyhlídkami, ale i vyššími inflačními očekáváními.

Loading 

I když z krátkodobého hlediska působí vyšší úroky na snižování ceny zlata, zlato zůstává klíčové ve strategickém portfoliu, a to z těchto důvodů:

  • Rostoucí úrokové sazby nemusí vždy znamenat menší výkonnost zlata.
  • Výrazné zvýšení inflace může negativně kompenzovat účinek rostoucích sazeb.
  • Centrální banky aktivně využívající nástrojů měnové politiky vedou k omezení negativního dopadu rostoucích sazeb.

Vyšší sazby a vysoké dividendy snižují atraktivitu zlata zejména pro investory, kteří vyžadují stálý tok příjmů, což u zlata neplatí, protože není zdrojem pravidelného výnosu.

I když se úrokové sazby v poslední době prudce zvýšily, zůstávají historicky na nízké úrovni, proto neohrožují cenu zlata. Aby měly úroky negativní dlouhodobý vliv na jeho cenu, musely by se pohybovat nad 2,5 % v reálném vyjádření, jak dokládá historie.

Naopak pokud je zvýšení úrokových sazeb vedlejším produktem inflace, může to být pro cenu zlata pozitivní. V současné době se stále důležitějším faktorem, který ovlivňuje cenu zlata, stávají měnové politiky centrálních bank. S příchodem koronavirové krize přišlo uvolnění měn a nárůst rozpočtových výdajů vlád, což tlačilo cenu zlata nahoru.

REKLAMA

I když úroky v posledních měsících stále rostou, zůstávají historicky hluboko pod dlouhodobými sazbami, a proto ani negativně neovlivňují výnosy ze zlata. Pokud nedojde k výraznému nárůstu inflace, která by byla pro výkonnost zlata pozitivní, neočekáváme, že by sazby významně rostly bez zásahů centrálních bank.

Vložení finančních prostředků do zlata je z dlouhodobého hlediska bezpečná investice. Investovat do zlata se vyplatí v každé době, pokud počítáte s tím, že tyto prostředky nebudete potřebovat v delším časovém horizontu. Cena zlata totiž krátkodobě může klesat, ale z hlediska dlouhodobého, bude vždy růst, respektive jeho cena vyjádřena v penězích.

Jan Rožek, obchodní ředitel společnosti Zlaťáky

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *