CZK/€ 23.840 +0,48%

CZK/$ 22.126 +1,95%

CZK/£ 26.708 +0,47%

CZK/CHF 23.927 +0,76%

14. 08. 2019

0 komentářů

Jáč: Očekávám, že meziroční růst HDP České republiky v druhém pololetí dále zpomalí, v závěrečném čtvrtletí 2019 může být atakována úroveň 2 %

 

Česká ekonomika si v letošním druhém čtvrtletí udržela mezičtvrtletní tempo růstu HDP na úrovni 0,6 %.
V meziročním vyjádření tak růst HDP mírně zpomalil na 2,7 % poté, co v letošním prvním čtvrtletí činil 2,8 %.
Vykázaný růst české ekonomiky je solidní, zejména pokud jej porovnáme se zpomalením v eurozóně a poklesem HDP v Německu. 


Růst HDP za letošní druhé čtvrtletí, tak jak jej uvádí předběžný údaj, je fakticky zcela v souladu s očekáváním ČNB a také velmi blízko očekávání finančního trhu.

Jde o předběžný údaj o výkonu HDP, jenž bude dále upřesňován a především v tuto chvíli nejsou k dispozici detaily ohledně struktury HDP jak z hlediska výdajů, tak z hlediska tvorby přidané hodnoty.
ČSÚ ve svém komentáři nicméně uvádí, že růst byl výrazně tažen spotřebou tuzemských domácností, což není překvapivé. Silný růst mezd a obecně příznivá situace na trhu práce hrají do karet tomu, aby spotřeba domácností letos i nadále solidně rostla, byť tempo růstu se již asi zrychlovat nebude.
Jako určité překvapení vnímám zjištění, že k růstu české ekonomiky výrazně přispěla i zahraniční poptávka. To je pozitivní překvapení, rozhodně vzhledem ke zprávám, jež přicházejí například z průmyslu eurozóny anebo z německé ekonomiky.

Z komentáře ČSÚ je dále patrné, že na straně výroby pokračoval příznivý vývoj ve většině odvětví tuzemské ekonomiky. Nejvíce se dařilo odvětví obchodu, pohostinství a ubytování, což jsou odvětví významně orientovaná právě na spotřebu domácností.

Detaily ke struktuře HDP za letošní druhé čtvrtletí jak na straně výdajů, tak na straně tvorby, budou zveřejněny 30. srpna, kdy se můžeme dočkat také případné revize údajů o celkovém růstu HDP za uvedené období.

Česká ekonomika si ve druhém čtvrtletí zachovala solidní imunitu vůči nepříznivým vlivům, jež přicházejí ze zahraničí.
Je otázkou, nakolik se exportně orientovaná česká ekonomika může odpoutat od těchto vlivů i v dalších čtvrtletích.
Osobně očekávám, že meziroční růst HDP České republiky v letošním druhém pololetí dále zpomalí a samotném závěrečném čtvrtletí letošního roku může být atakována úroveň dvou procent.
Domácí poptávka, konkrétně spotřeba, zůstává držákem hospodářského růstu, zranitelné místo ale představuje vývoj ve světové ekonomice a jeho nepříznivé dopady na exporty z české ekonomiky.

REKLAMA

Za celý rok 2019 očekávám zpomalení růstu HDP České republiky z 2,9 % mírně pod úroveň 2,5 %.
Dosud jsem čekal celoroční růst české ekonomiky 2,3 %, údaje za letošní druhé čtvrtletí jsou ale nepatrně lepší, než jsem předpokládal.
S případnou revizí prognózy směrem k silnějšímu růstu HDP za celý rok 2019 bych vyčkal na detailní a zpřesněná data za druhé čtvrtletí, jež vyjdou koncem srpna.
Každopádně ale lze říci, že zejména v globálním kontextu si české ekonomika v jarních měsících vůbec nevedla špatně, jakkoliv ve středoevropském regionu najdeme příklady, kde byl růst HDP v letošním druhém čtvrtletí ještě výraznější.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

přijde ekonomická krize

Situace ve stavebnictví zdraží nemovitosti

Stavební produkce v roce 2020 reálně meziročně klesla o 7,7 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 0,3 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení klesla o 5,9 %. Bylo zahájeno meziročně o 8,9 % bytů méně. Dokončeno bylo o 5,4 % bytů méně. „Stavební produkce […]

Text: Milan Vodička

08. 02. 2021

Investice 2021

Několik úhlů pohledu na pokles české ekonomiky

Hrubý domácí produkt České republiky klesl v roce 2020 podle předběžného odhadu o 5,6 %. Viníka známe – je to nový typ koronaviru. Otázka ale zní, zda je po vládních restriktivních opatřeních 5,6 % špatné číslo, nebo uspokojivé číslo? Bude záležet na úhlu pohledu a také na vaší životní […]

Text: redakce

02. 02. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *