Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Itálie uvažuje o zavedení druhé měny

Makro 18.06.2019 | 16:33 0 Komentářů

Itálie, která momentálně čelí velkým dluhům zvažuje zavedení vlastní měny. Ještě víc by však rozdmýchala již tak doutnající spor s Bruselem.

Italští zákonodárci jednomyslně hlasovali pro návrh na zavedení paralelní „měny“. Tou by Itálie splácela své dluhy firmám i domácnostem a dál by se měna přeprodávala jako platidlo.

Experiment se jmenuje mini-BOT a vyvolává rozporuplné reakce. Zastáncem zavedení této měny je vicepremiér a lídr Ligy Severu Matteo Salvini.  Itálie je již delší dobu ve sporu s Bruselem ohledně vysokého zadlužení, a to by právě podle Salviniho mohla pomoci řešit druhá měna.

Je možné diskutovat o nástroji… jde o návrh. Ale urgentní potřeba splácení desítek miliard eur dluhů veřejné správy firmám i domácnostem musí být zřejmá všem,“ popsal Salvini.

Druhé platidlo by mohlo mít formu dluhopisů s nízkou nominální hodnotou. Měny by také mohla sloužit například k placení daní.

Nápad je však značně kontroverzní a může zhoršit současné spory Itálie s Evropskou unií. V důsledku může země čelit postihu kvůli nadměrnému zadlužení.

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi nápad na zavedení alternativní měny odsoudil: „Buď jsou Mini-BOT peníze, jenomže v tom případě jsou nelegální, nebo jsou dluhem, který narůstá. Nemyslím, že existuje třetí možnost,“ řekl Mario Draghi.

Zdroj: iDNES.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.