Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Itálie porušuje fiskální pravidla, tvrdí Evropská komise

Makro 06.06.2019 | 14:29 0 Komentářů

Evropská komise uvádí, že Itálie kvůli svému vzrůstajícímu dluhu porušuje fiskální pravidla Evropské unie. Pravděpodobně tedy dojde k disciplinárnímu řízení vůči Itálii. Návrh na toto řízení musí ještě podpořit členské státy EU.

Už teď se pochyby o zdraví italské ekonomiky podepisují na akciových trzích. Podle Evropské komise Itálie udělala jen omezený pokrok při řešení hospodářských doporučení ze strany EU a ustoupila od nutných strukturálních reforem, což může mít negativní dopad na růstový potenciál země.

Členské země podle rozpočtových pravidel EU by měly udržovat dluh pod 60 procent hrubého domácího produktu. Loni se však dluh v Itálii zvýšil na 132,2 procenta HDP ze 131,4 procenta HDP v roce 2017. Odhad Evropské komise je takový, že se letos dluh Itálie zvýší na 133,7 procenta a že příští rok vystoupí na 135,2 procenta HDP.

Podle komise se dluh Itálie zvyšuje kvůli úrokům, které musí Itálie ze svého dluhu platit. Dluhy totiž rostou mnohem více než ekonomika. Loni Itálie podle Bruselu zaplatila na úrocích 65 miliard eur.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.