CZK/€ 25.375 -0,26%

CZK/$ 23.368 -0,07%

CZK/£ 30.067 -0,13%

CZK/CHF 26.446 -0,64%

08. 10. 2018

0 komentářů

Italská vláda si zahrává s ohněm

 

V uplynulých několika týdnech dominovala dění v eurozóně Itálie, resp. postoj nové koaliční vlády k výhledu státních financí. Minulý týden došlo k velkému posunu, když italská vláda představila svůj makroekonomický výhled a fiskální plány na další tři roky.

Loading



 

Investoři rozhodně nebyli zásadním způsobem potěšeni, neboť italská vláda pro rok 2019 plánuje deficit státního rozpočtu ve výši 2,4 procenta HDP, což je oproti předchozí vládě trojnásobek. Navíc nahoru revidovaný odhad tempa růstu HDP pro příští rok ve výši 1,5 procenta se jeví jako příliš optimistický, neboť aktuální tržní konsenzus se pohybuje pouze na úrovni 1 procenta.

Ve výsledku se tak pro vývoj italských vládních financí v příštím roce rýsují dvě klíčové obtíže. Zaprvé bude muset italská vláda emitovat výrazně větší objem dluhopisů než letos a to navíc už po konci programu kvantitativního uvolňování ECB, který skončí na konci letošního roku. Je tak pravděpodobné, že výnosy italských vládních dluhopisů dále porostou, protože finanční trhy budou muset spořádat výrazně větší nabídku „italského papíru“. A zadruhé je také dosti pravděpodobné, že s rostoucími italskými výnosy a anemickým hospodářským růstem dále poroste klíčový ukazatel zadluženosti, tedy poměr vládního dluhu k HDP, jenž je již dnes na enormně vysoké úrovni 132 procent.

Zadluženost italského státu se proto prozatím rozhodně nejeví jako plně stabilizovaná. To si dobře uvědomuje také ratingová agentura Moody’s, jež by měla revidovat svůj rating Itálie do konce října. Snížení ratingu Itálie se rozhodně nedá vyloučit a pokud by k němu došlo, italský rating by se nacházel pouze jeden stupínek nad spekulativním pásmem. Navíc ratingová agentura Fitch, která italský kreditní profil hodnotí stejnou známkou jako Moody’s, na konci srpna revidovala svůj výhled na negativní, tudíž i v případě této ratingové agentury by mohlo v příštích měsících dojít k revizi ratingu směrem dolů.

Pokud by se příští rok vyvíjely italské státní finance oproti aktuálním prognózám výrazně hůře, podstatně by se zvýšilo riziko „downgradu“ Itálie do spekulativního pásma, což by dále mohlo roztočit klasickou dluhovou spirálu po ose výprodeje dluhopisů – nárůst výnosů – nárůst poměru dluhu k HDP – další potenciální snížení ratingu. Italští vládní představitelé by neměli s důvěrou investorů hazardovat. Doufejme, že se jim plány na nižší deficity rozpočtu v letech 2020 a 2021 podaří realizovat a zároveň alespoň stabilizovat poměr dluhu k HDP. Řecká krize v násobně větším vydání by bylo to poslední, co eurozóna nyní potřebuje.

REKLAMA

Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Smíšená ekonomická data vyvolávají znepokojivé otázky v USA i ve světě

Na cestě ke snížení úrokových sazeb a opětovnému zrychlení ekonomiky v celosvětovém měřítku dojde k překvapením, a to jak pozitivním, tak negativním. A zprávy z minulého týdne přinesly trochu obojího. Pozitivní je, že průmyslová výroba v USA vzrostla více, než se očekávalo, a britské akcie vykázaly sílu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 07. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *