Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Irské HDP překvapivě kleslo, ale aukce dluhopisů dopadla na výbornou

Investice 13.03.2014 | 16:54 0 Komentářů

Irský makroekonomický kalendář měl dnes nabito. Stát prodával své dluhopisy a byla zveřejněna data HDP za poslední čtvrtletí 2013. Důležité je, že dluhopisy prodala země dříve, než byla zveřejněna ekonomická data, protože ta všechny zklamala. (Komentář Bossa)

Irsko dnes úspěšně prodalo 10leté státní dluhopisy v hodnotě 1 miliardy eur, což je pro Dublin nejúspěšnější aukce státních bondů za posledního 3 a půl roku, tedy od suspenzace jeho účasti na finančních trzích. Irsko již v lednu na trhu úspěšně prodalo 10leté dluhopisy, tehdy šlo ale o syndikátový prodej. Dublin tímto potvrdil svoji samostatnost v obstarávání finančních prostředků na finančních trzích bez pomoci mezinárodních institucí jako Mezinárodní měnový fond (MMF), Evropská unie (EU) a Evropská centrální banka (ECB) (tzv. “trojka“). Výnosy z dluhopisů dosáhly v aukci 2,967 procenta, což je nejníže za 10 let a nesrovnatelně odlišná hodnota s 15 procenty, jichž bylo od země požadováno v roce 2011. Poptávka po cenných papírech byla 2,9 násobně vyšší, než bylo nabízeno. Irsko má již nyní dostatek finančních zdrojů pro letošní rok a téměř i příští rok.

HDP Irska v posledním čtvrtletí 2013 mezikvartálně oslabilo o 2,3 procenta, přičemž se očekával 0,4 procentní růst. Tento výsledek zarazil všechny, jež věřili, že země má to nejhorší již za sebou. Irská ekonomika totiž vykazovala v 2. a 3. kvartále 2013 solidní růst, v prosinci loňského roku definitivně opustila záchranný program a vstoupila na finanční trhy, na nichž jak dnes dokázala, je schopná si sama vypůjčit potřebné prostředky k financování státu. Na poklesu ekonomické výkonosti se nejvíce podílela slabší domácí poptávka a nižší export. Vývoz, na němž je ekonomika hodně závislá, oslabil kvůli tomu, že mnohým farmaceutickým společnostem vypršely patenty na léčivá. V roce 2013 pak ekonomika celkově ztratila 0,3 procenta, očekával se naopak 0,3 procentní růst.

Na druhé straně trh práce vykazuje zlepšení. Nezaměstnanost od začátku roku 2013 klesla z 13,9 na 11,9 procenta, kde byla v únoru 2014, což je pod průměrem eurozóny 12,2 procenta. Po splasknutí nemovitostní bubliny v roce 2010, která byla příčinnou krize v zemi, ceny nemovitostí opět rostou a spotřebitelská důvěra je na 7letých maximech. V roce 2014 očekává Irsko expanzi HDP o 2 procenta, kterou bude muset dosáhnout, když se bude chtít jako jedna z nejzadluženějších zemí eurozóny (dluh/HDP = 117,4 %) postupně úspěšně oddlužit a dosáhnout požadovaného kritéria poměru dluhu k HDP ve výši 60 procent. Udržitelný ekonomický růst je tak pro Dublin posledním puzzle ve skládačce cesty z krize. Svůj úspěch by pak země mohla prezentovat dalším státům jako Portugalsko nebo Řecko, jež stále v záchranném programu pobývají. 

Graf: Vývoj HDP Irska mezikvartální srovnání

bossa-hdp-irsko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.