Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Inflace vzrostla, koruně ale zatím výrazněji nepomůže

Makro 09.08.2017 | 10:25 0 Komentářů

Červencová inflace překvapila vyšším výsledkem – vzrostla na 2,5% především kvůli potravinám. Koruna bezprostředně po zveřejnění lehce posílila, žádné dlouhodobé vítězství ji ale dnešní čísla pravděpodobně nepřinesou. Šance na další růst sazeb v dohledné době zůstanou i po inflačních číslech nízké.

Poslední prognóza centrální banky je totiž sama o sobě relativně optimistická jak ohledně inflace, tak především ohledně růstu ekonomiky. Současná prognóza centrální banky přitom počítá s růstem sazeb až v příštím roce. ČNB by zvažovala rychlejší růst sazeb pouze v případě, že by koruna výrazněji oslabila. Sečteno, podtrženo, domácí čísla ČNB (pokud nepřekvapí skutečně výrazně) koruně v dohledné době nepomohou. Centrální banka může spíše působit “pouze” jako pojistka proti výraznějším ztrátám koruny. Ne však jako motor dalších zisků ze současných úrovní.

Koruna tak může být do budoucna zranitelnější ve chvílích, kdy se na globálních trzích zhorší počasí – vzroste averze k riziku symbolizovaná například indexem VIX. Dnešní letní “pohoda” na globálním hřišti totiž nemusí trvat do nekonečna. A koruna je měnou viditelně překoupenou, která se na současných úrovních nemůže opřít o sázky na další růst sazeb. Jako taková může být zranitelná. A to například ve chvíli, kdy ECB zahlásí definitivně obrat v měnové politice. V takový okamžik nemusí být “do zpěvu” ani sousednímu zlotému nebo forintu.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.