Neděle 26. května. Svátek má Filip.

Průmysl lehce zklamal, jak moc se trefí ČNB s optimistickými sázkami na český růst

Makro 07.08.2017 | 10:23 0 Komentářů

Světová ekonomika šlape na plyn. Ve druhém kvartále eurozóna opět zrychlila (0,6 % mezikvartálně), podobně příjemně překvapuje i Japonsko a nakonec i Spojené státy (rovněž růst okolo 0,6 % mezikvartálně). Navíc silná červencová čísla z amerického trhu práce ukazují na dobrý výkon i ve třetím kvartále.

To vše je nakonec dobře i pro Česko a i proto možná až překvapivě výrazně Česká národní banka minulý týden zvýšila svůj odhad českého růstu (na 3,6 % v tomto roce). Jestli udělala správně, mohou trochu naznačit již následující dva týdny. Dnes zveřejněný průmysl přinesl mrazivé překvapení.

Data z českého průmyslu jsou posledním “velkým” číslem před prvním odhadem HDP za druhý kvartál. Ten by podle všech dosavadních indicií měl skončit velice slušně (poblíž 3 %). Čerstvá data z českého průmyslu ale ukázala na pouze 2,2% meziroční růst místo konsensuálně očekávaných +7,0 procenta.

I v případě, že se bude plnit prognóza ČNB ohledně růstu, nebude to v zásadě tlačit centrální banku v dohledné době k žádné další akci. Prognóza ukazuje na potřebu dalšího utažení měnové politiky až v příštím roce.

A v podobně opatrném duchu se neslo i páteční setkání centrálních bankéřů s analytiky. Zdá se, že bankovní radu by k dřívějšímu zvýšení sazeb mohla rozhoupat pouze slabší koruna. Za předpokladu, že by sázkaři na silnější korunu ztratili trpělivost a začali zavírat své dlouhé korunové pozice. Koruna se sice ke konci týdne pod lehký tlak nakonec dostala, takovéto pohyby jsou však zatím pod rozlišovací schopnost bankovní rady.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.