Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Inflace se nejspíš v příštích měsících přiblíží 3% hranici

Investice 11.03.2019 | 14:23 0 Komentářů

Podle odborníků v následujících měsících inflace zřejmě ještě poroste až k hranici 3 %. Důvodem jsou rostoucí ceny spojené s bydlením a zvyšování příjmu domácností. Vyplývá to z komentářů analytiků. V létě by pak inflace měla klesat.

Meziroční inflace v české ekonomice se podle Českého statistického úřadu v únoru vyšplhala na 2,7 % a je nejvýše od října roku 2017. „Pohled na únorovou statistika inflace ukazuje, že cenový vývoj položek v rámci spotřebního koše byl smíšený. Inflaci tlačily nahoru ceny potravin, ceny energií pro domácnosti, a také ceny v položce rekreace a kultura anebo bytové vybavení. Meziroční cenový růst se ale zároveň zpomalil v případě cen pohonných hmot, ale také v případě odívaní a obuvi anebo u cen v oddíle pošty a telekomunikace,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Inflace ale nejspíš ještě poroste. Viktor Zeisel z Komerční banky její vrchol očekává březnu a dubnu, kdy by se měla vyšplhat až ke 2,9 %. Velmi silná prý zůstane jádrová složka. „Zrychlení očekáváme u cen potravin a konec zlevňování by měl nastat i na benzínových pumpách. V dalším průběhu roku by ale inflace měla velmi pozvolně zpomalovat směrem ke dvěma procentům,“ komentuje Zeisel.

Podle Jakuba Seidlera by inflace měla mírně zrychlit i v následujících měsících, poté by se však měla opět začít přibližovat dvouprocentnímu cíli ČNB. „Za celý letošní rok tak vidíme inflaci na úrovní 2,5 procenta,“ dodal Seidler.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.