Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Inflace pokračuje směrem nahoru

Investice 11.03.2019 | 10:24 0 Komentářů

Po překvapivě silném cenovém skoku v lednu, i únor přinesl zdražování. Průměrná cenová hladina se meziměsíčně zvýšila o 0,2 %. Meziroční inflace se dostala na 2,7 % a stále se tak drží nad únorovou prognózou centrální banky. Ta inflaci odhadovala na 2,4 %.

Hlavním tahounem cenového růstu zůstává jádrová inflace, ke které se v únoru hlasitě přidávají ceny potravin. Po celý rok navíc budou inflaci držet výše regulované ceny, které vyskočily již v lednu a další zrychlení si jejich inflace připsala i v únoru. Pokračovalo totiž zdražování elektřiny, ke kterému se přidalo zvyšování cen zemního plynu. V únoru cenovou hladinu brzdily pohonné hmoty. Ty se ještě vzpamatovávají z propadu cen ropy na přelomu roku. Celkově ceny zboží v Česku vzrostly o 0,1 % meziměsíčně, zatímco ceny služeb přidaly 0,5 % m/m. To naznačuje, že na inflaci tlačí domácí ekonomika a zejména rostoucí mzdy, které se projevují právě v kategorii služeb, která je velmi citlivá na cenu práce.

Inflace by měla ještě růst, když její vrchol očekáváme v březnu a dubnu, kdy by se měla vyšplhat až ke 2,9 %. Velmi silná zůstane jádrová složka. Zrychlení očekáváme u cen potravin a konec zlevňování by měl nastat i na benzínových pumpách. V dalším průběhu roku by ale inflace měla velmi pozvolně zpomalovat směrem ke dvěma procentům. Silná inflace je i nadále signálem pro centrální banku, aby zvyšovala sazby. Stále se domníváme, že k tomuto kroku přistoupí již na březnovém zasedání. Po zklamání, které přinesla statistika průměrné mzdy, to však bude velmi napínavé zasedání s velkým rizikem, že dojde k odkladu.

Viktor Zeisel
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.