CZK/€ 24.540 -0,04%

CZK/$ 20.931 +0,22%

CZK/£ 28.157 -0,52%

CZK/CHF 26.263 -0,10%

11. 09. 2018

Inflace dává ČNB argumenty pro růst sazeb

 

Inflace se po krátké přestávce opět vrátila do těsné blízkosti prognózy centrální banky, která tak může spokojeně konstatovat naplňování prognózy a pokračovat v normalizaci úrokových sazeb.

Loading



 

Když k tomu připočteme fakt, že nahoru zamířila měnově-politická inflace i korigovaná inflace bez pohonných hmot označovaná někdy za jádrovou inflaci, nemusí centrální banka s dalším – letos už čtvrtým zvýšením úrokových sazeb – opravdu otálet. Nakonec jasné jestřábí poselství, byť ne celé bankovní rady, zaznělo už několikrát, takže trh by na zářijový růst sazeb připraven být měl.

Za růstem inflace jsou v letošním roce především rostoucí náklady na bydlení. Ty se postaraly téměř o třetinu z aktuálních 2,5 % a to především tím, jak se zvyšuje nájemné a ceny energií reagující na dění na zahraničních burzách. Prozatím jde zejména o ceny elektrické energie, nicméně v průběhu následujících měsíců se k nim nepochybně přidají i ceny plynu. Do „hry“ se vrátí nejspíše i potraviny a zesílí i inflační tlaky u služeb, které začnou ve větší míře odrážet vývoj mzdových nákladů. Inflace tak i nadále s vysokou pravděpodobností zůstane nad cílovou hranicí ČNB.

Růst úrokových sazeb na zářijovém zasedání bankovní rady se zdá být téměř jistý. Otázkou zůstává, co bude dál. Zda si ČNB troufne zvýšit úrokové sazby i na listopadovém zasedání – tedy počtvrté po sobě (za celý letošní rok by to bylo už popáté), respektive zda má důvod k takovému spěchu.

Prognóza repo-sazby z dílny centrální banky prostor pro zvýšení sazeb naznačuje i nenaznačuje, když zároveň předpokládá průměr hlavní sazby ČNB v posledním čtvrtletí letošního roku na úrovni 1,68 %, nicméně zároveň během dalšího půlroku jeho pokles zpět na 1,50 %. Jde samozřejmě „jen“ o výstup modelu, který je pouze vodítkem, takže skutečnou sílu odhodlání centrálních bankéřů bude možné odhadnout teprve na tiskové konferenci po nadcházejícím zasedání.

REKLAMA

Zatím se dá předpokládat, že toto odhodlání bude úměrné slabosti koruny, respektive její odchylce od prognózovaných hodnot. A to má koruna před sebou kus cesty, protože její kurz by v posledním čtvrtletí roku měl podle ČNB dosahovat v průměru 25,30 EUR/CZK.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patri Finance

Loading


Související články

Kryptotrh je transparentní, problematické transakce tvoří méně než 0,5 %

Podle advokátní kanceláře Blockchain Legal, specializující se na právo v oblasti digitálních technologií, blockchainu a kryptoměn, tvoří problematické transakce méně než 0,5 % veškerého objemu kryptoměnových převodů. Díky záznamům uloženým na blockchainu je jejich zneužití technicky velmi složité, často až nemožné. Jen v Česku se v roce 2024 zobchodovaly […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2025

Miliardové riziko ve zlatě

Zlato je považováno za bezpečné útočiště pro investory. V důsledku toho jeho cena v posledních měsících neustále rostla. Právě ta vlastnost, která ze zlata dělá drahý kov – jeho vzácnost – se však nyní stává rizikem.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 07. 2025

Zlato, stříbro a platina zaznamenaly silné první pololetí. Jak si ale povedou ve zbytku roku?

Po fenomenálním prvním pololetí vstoupil sektor investičních kovů do období konsolidace. Cena zlata se se v posledních dvanácti týdnech nijak dramaticky neměnila, což vytvořilo prostor pro dotahování pozic stříbra a platiny. Přestože od začátku roku zaznamenaly zlato a stříbro nárůst přibližně o 26 % a platina dokonce […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 07. 2025