Pondělí 24. února. Svátek má Matěj.

Index pražské burzy PX na půlročních minimech, na nákupy času dost

Investice 27.03.2013 | 13:53 0 Komentářů

Hlavní index Burzy cenných papírů Praha se svým chabým výkonem letos řadí mezi nejméně výkonné hlavní burzovní indexy na světě. Index PX od počátku roku ztrácí 8,5 %, když dnes klesá až na hladinu 950 bodů (komentář XTB).

Na této úrovni se nacházel naposledy na konci září minulého roku. Letošní vývoj indexu PX je v ostrém kontrastu s vývojem hlavních světových indexů, z nichž některé se nacházejí poblíž historických rekordů. Naopak ještě o procento hůře se daří polskému akciovému indexu WIG20.

Graf: Vývoj indexu PX pražské burzy za poslední rok

xtb-px-minima

Index nejvíce svými ztrátami tíží akcie společnosti ČEZ, které od počátku roku přišly o téměř 17 % ceny. V hlubokých mínusech jsou také ostatní velké firmy na pražské burze. Telefonica ztrácí ve stejném období přes 7 % a dnes dokonce její akcie klesly pod 300 korun, což znamená nejnižší hodnotu od počátku roku 2004. Ve ztrátách je také bankovní sektor. Erste Bank i Komerční banka ztrácí svorně necelých 7 % od počátku roku.

Pokles indexu PX je do značné míry dán jeho strukturou. Vývoj akciových indexů v okolních zemích však napovídá, že střední Evropa čelí odlivu kapitálu. Tendenci k poklesu mají letos také středoevropské měny. Postoj investorů k této oblasti se tak zhoršuje a ukazuje na její klesající potenciál. Na chmurném trendu je pozitivní, že se vytvářejí zajímavé investiční příležitosti. Vzhledem k síle negativního trendu se však zdá, že na nákupy je ještě dost času.

Jiří Tyleček, analytik XTB

 

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.