CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

27. 07. 2021

0 komentářů

Horší Ifo i tuzemská podnikatelská nálada

 

Po pátečním zveřejnění předběžných červencových indexů nákupních manažerů, které mimochodem dopadly velmi dobře, přišly na řadu i výsledky německého Ifa.

Loading



 

Na rozdíl od PMI končícího nejvýše od roku 1998, Ifo tentokrát zamířilo dolů. Na první pohled tento kontrast možná vypadá trochu paradoxně, nicméně vyplývá z logiky, či přesněji konstrukce obou ukazatelů. Jak z pátečních, tak včerejších čísel vyplývá, že situace v německém průmyslu se komplikuje. Firmy rozhodně netrápí nedostatek zakázek, ale chybějící komponenty pro finalizaci výrobků. Roste proto rozpracovanost výroby a zásoby, které nakonec – podobně jako u nás – časem nutí firmy omezovat výrobu na sklad. A právě vyšší obavy nedostatku komponent i v dalších měsících plus negativní zprávy o šíření delta varianty jsou nejspíše důvodem, proč jsou německé firmy opatrné ve svých očekáváních a sráží tak celkový výsledek Ifa dolů. Tento závěr v podstatě potvrzuje i vývoj indexu nejistoty, který ukazuje, jak obtížné je pro firmy odhadovat vývoj v dalších šesti měsících.

Podobné problémy jako německé firmy mají také ty místní, a proto nepřekvapí ani pokles důvěry v českém podnikatelském sektoru. Červencový průzkum nálad v tuzemských firmách signalizuje zhoršení doposud příznivého vývoje nálady především v průmyslu. Stejně jako v Německu si firmy nestěžují na nedostatek zakázek či nízkou očekávanou poptávku, ale na chybějící vstupy do výroby. Vedle toho jim komplikuje život nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků, který navíc v poslední době nabírá na síle. Nebude proto nijak překvapivé, pokud v dalších měsících uvidíme další zpomalování výroby největšího tuzemského odvětví – průmyslu. Oživení ve službách po rozvolnění by však mělo zajistit pokračování konjunktury i ve druhé polovině roku, a proto není zatím nutné přepisovat ekonomické výhledy pro letošní i příští rok.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *