Čtvrtek 24. září. Svátek má Jaromír.

Hledá se nový způsob valorizace důchodů

Investice 24.08.2015 | 10:06 1 Komentář

Důchodová komise hledá nový způsob, kterým by změnila současný stav zvyšování důchodů v porovnání s růstem mezd.

S nalezením nového systému zvyšování důchodů souhlasí i nejsilnější vládní strana ČSSD, včetně ministerstva práce a sociálních věcí. „O způsobu zvyšování důchodů se v posledních několika letech intenzivně debatuje. Je třeba otázku nastavení valorizace důchodů přehodnotit,“ říká mluvčí ministerstva Petr Sulek.

Současný systém důchodů vede k zaostávání se mzdou a snižování kupní síly důchodců. To samozřejmě vede k ohrožení pádu do chudoby. Jedním z řešení by mohlo být přidávání důchodů paušálně a ne procentuálně. „Všichni by tedy dostali přidáno stejně, ale důchodci s menší penzí by si polepšili procentně více,“ uvedl předseda důchodové komise Martin Potůček. Zároveň ale dodal, že takové řešení podle něj nemá přílišnou šanci na to, aby se na důchodové komisi prosadilo.

Mimořádné zvýšení důchodů provedla letos vláda Bohuslava Sobotky, kdy důchody rostly v průměru o 200 korun. Mimořádné zvýšení vláda odůvodnila dorovnáním valorizace z předchozích let. Podobným způsobem chtělo ministerstvo práce postupovat i od ledna 2016, když navrhlo valorizaci 1,8 procenta. S tím ale nesouhlasili koaliční partneři. Jako kompromis byl dohodnut mimořádný jednorázový příspěvek 600 korun, který penzisté dostanou letos v prosinci.

Zdroj: Aktualne.cz

Jeden komentář: “Hledá se nový způsob valorizace důchodů”

  1. František napsal:

    Jsem invalidní důchodce s podprůměrným důchodem. Rohlík stojí pro každého stejně ,nevím tak proč by nemohla být přidávaná částka pro všechny stejně . Proto fandím prezidentu , který toto prosazuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.