Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

HDP ve třetím čtvrtletí přidal tři desetiny procenta

Makro 14.11.2014 | 09:26 0 Komentářů

Podle předběžných odhadů statistického úřadu se český HDP ve třetím kvartále zvýšil o tři desetiny procenta. Ekonomika tak pokračovala v růstu a to bezpochyby zejména díky úspěšnému automobilovému průmyslu.

Nové modelové řady tuzemských automobilek spolu s obnoveným růstem evropského trhu s novými auty tak pomáhají české ekonomice vzhůru.

Meziroční růst na druhou stranu o něco zvolnil ve srovnání s prvním pololetím. Ekonomika nyní roste jen o 2,3 %, zatímco v úvodu roku to bylo 2,6 %. Je to však ještě stále docela dobrý výsledek, který vede k vytváření nových pracovních míst a podílí se tak na zlepšování situace na českém trhu práce.

Sice zatím neznáme žádná podrobnější data o HDP a nejspíše dojde i k úpravě dnes zveřejněných údajů, dá se však předpokládat, že ekonomice pomáhají vzhůru zejména export, investice a spotřeba domácností. Ve zbytku roku se nejspíše dočkáme podobného tempa ekonomického růstu jako ve třetím čtvrtletí, a tak HDP letos vzroste nejspíše o 2,4 %. S ohledem na zhoršující se vyhlídky evropské ekonomiky ekonomický růst ČR v příštím roce nejspíše poklesne na 2 %. 

Petr Dufek
Investiční výzkum ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.