Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

HDP v režii lockdownu

Vývoj ekonomiky 30.04.2021 | 09:44 0 Komentářů

V důsledku pokračujícího lockdownu česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku poklesla. Ve srovnání s koncem loňského roku se její výkon snížil o 0,3 %, meziročně pak byl nižší o 2,1 %.

Tento výsledek není vzhledem k situaci překvapivý a vlastně ani nijak tragický, když vezmeme v úvahu všechny restrikce, které zasáhly významnou část služeb, zejména pak v oblasti cestovního ruchu. Tentokrát navíc vzhledem k problémům v dodávkách komponent česká ekonomika nemohla až tak spoléhat na průmysl, který ji ještě v závěru loňského roku udržel v černých číslech.

Údaje statistického úřadu jsou zatím jen předběžné a neúplné, takže se z nich nedají dělat žádné hluboké závěry. Je nicméně evidentní, že vývoj ekonomiky ovlivnily nižší výdaje domácností, které částečně vykompenzovaly pozitivní výsledky zahraničního obchodu a vyšší vládní spotřeba spojená s bojem proti důsledkům pandemie.

I když HDP skončil v prvním čtvrtletí v červených číslech, mluvit o další recesi je velmi předčasné. Je totiž velmi pravděpodobné, že už ve druhém kvartále díky plánovanému konci restrikcí se ekonomika začne vracet k růstu. Právě od dosud utlumených služeb bude možné očekávat impuls, který zesílí ještě ve druhé polovině roku.

Samozřejmě předpokladem k úspěšnému návratu konjunktury (a tedy i konce lockdownu) je ústup pandemie a úspěšná vakcinační strategie. Potom by růst české ekonomiky mohl dosáhnout zhruba 3,5 % a v roce následujícím by měl ještě zrychlit.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.