CZK/€ 24.660 +0,26%

CZK/$ 23.004 -0,30%

CZK/£ 28.759 -0,86%

CZK/CHF 23.868 +0,07%

30. 04. 2021

0 komentářů

HDP v režii lockdownu

 

V důsledku pokračujícího lockdownu česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku poklesla. Ve srovnání s koncem loňského roku se její výkon snížil o 0,3 %, meziročně pak byl nižší o 2,1 %.

Tento výsledek není vzhledem k situaci překvapivý a vlastně ani nijak tragický, když vezmeme v úvahu všechny restrikce, které zasáhly významnou část služeb, zejména pak v oblasti cestovního ruchu. Tentokrát navíc vzhledem k problémům v dodávkách komponent česká ekonomika nemohla až tak spoléhat na průmysl, který ji ještě v závěru loňského roku udržel v černých číslech.

Údaje statistického úřadu jsou zatím jen předběžné a neúplné, takže se z nich nedají dělat žádné hluboké závěry. Je nicméně evidentní, že vývoj ekonomiky ovlivnily nižší výdaje domácností, které částečně vykompenzovaly pozitivní výsledky zahraničního obchodu a vyšší vládní spotřeba spojená s bojem proti důsledkům pandemie.

I když HDP skončil v prvním čtvrtletí v červených číslech, mluvit o další recesi je velmi předčasné. Je totiž velmi pravděpodobné, že už ve druhém kvartále díky plánovanému konci restrikcí se ekonomika začne vracet k růstu. Právě od dosud utlumených služeb bude možné očekávat impuls, který zesílí ještě ve druhé polovině roku.

Samozřejmě předpokladem k úspěšnému návratu konjunktury (a tedy i konce lockdownu) je ústup pandemie a úspěšná vakcinační strategie. Potom by růst české ekonomiky mohl dosáhnout zhruba 3,5 % a v roce následujícím by měl ještě zrychlit. 


Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Za inflaci mohou „autisté“

Česko má nejvyšší inflaci za skoro třicet let, poprvé od prosince 1993 přesahuje čtrnáct procent. A bude hůř. Blbě jsou na tom i jinde. Třeba v Estonsku je inflace takřka devatenáctiprocentní. Takže neobstojí tvrzení, že s eurem by byla inflace v ČR nutně nižší.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.